Erişilebilirlik

START Antlaşması Onaylandı


(Arşiv)

26’ya karşı 71 oyla onaylanan antlaşma iki ülkenin nükleer silah stoklarının karşılıklı olarak azaltılmasını öngörüyor

Amerikan Senatosu, Amerika’yla Rusya arasında imzalanan START antlaşmasını onayladı.

26’ya karşı 71 oyla onaylanan antlaşma iki ülkenin nükleer silah stoklarının karşılıklı olarak azaltılmasını öngörüyor. Antlaşmanın onaylanması Başkan Barack Obama açısından önemli bir siyasi zafer.

Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması (START) iki ülkenin nükleer silah sayısını sınırlıyor ve nükleer silah tesislerinin karşılıklı denetimine olanak tanıyor.

Obama, antlaşmanın onaylanmasının Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarları açısından hayati önem taşıdığını söylüyordu. Antlaşmaya eski savunma ve dışişleri bakanları, uluslararası güvenlik uzmanları destek verirken, bazı Cumhuriyetçi Partili Senatörler antlaşmanın Amerika’nın savunma kapasitesini sınırlayacağını savunuyordu.

Antlaşma uyarınca iki ülkenin stratejik nükleer silah başlık sayısı 1.550’yle sınırlandırılacak. Bu da 2002 yılında belirlenen tavana göre nükleer silah stokunun yüzde 30 oranında azaltılması anlamına geliyor.

Başkan Barack Obama, antlaşmanın yeni yasama dönemi başlamadan onaylanması için büyük çaba sarf etti. Kasım ayında yapılan seçimlerde önemli kazanımlar elde eden muhalefetteki Cumhuriyetçiler Senato’daki sayılarını artıracak. Bu da antlaşmanın onaylanmasını daha da zor duruma sokacaktı. Yeni yasama dönemi Ocak ayında başlıyor.

START antlaşması Nisan ayında Başkan Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev tarafından imzalanmıştı. Rus Parlamentosu’nun da antlaşmayı onaylaması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG