Erişilebilirlik

İstanbul Boğazı’na Üçüncü Köprüye Sivil Toplum Direnişi


İstanbul’un iki yakasını birbirini bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki trafik sıkışıklığı sorununu çözmek iddiasıyla hükümetin üçüncü köprü projesini hayata geçireceğini açıklaması, Türkiye’deki çevreci sivil toplum örgütlerinden sert tepki gördü.

Türkiye’nin nüfus ve yerleşim açısından en büyük kenti olan İstanbul’un geleceği bakımından önemli bir tartışma konusu olan artan araç trafiğine nasıl çözüm bulunacağı meselesi, Ulaştırma Bakanlığı’nın üçüncü köprü güzergâhını geçtiğimiz haftalarda ilan etmesiyle yeniden alevlendi. Ulaştırma Bakanlığı, kentin kuzey kesimine otoyol bağlantısıyla birlikte üçüncü bir boğaz köprüsü yapılacağını duyururken; sivil toplum örgütleri, bunun İstanbul’a yönelik göç dalgasını artıracağını ve sorunları büyüteceğini savunuyor.

Bu gelişmeleri Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun sözcülüğünü yürüten Besim Sertok, Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Bertok ile Yıldız Yazıcıoğlu konuştu.

Söyleşiyi sağ üst köşedeki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG