Erişilebilirlik

Sri Lanka'da Terör Operasyonunda 6'sı Çocuk 15 Kişi Öldü


Sir Lanka'daki otel ve kilise saldırılarında 250'den fazla kişi öldü 500'den fazla kişi de yaralandı.

Sri Lanka güvenlik güçleri ülkenin doğusundaki Kalmunai bölgesinde silahlı bir grupla çatışmaya girdi.

Ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, silahlı çatışamın yaşandığı kişilerin evinde aralarında 6 çocuğun da bulunduğu 15 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Associated Press Haber Ajansı daha sonra operasyon düzenlenen evden bir kız çocuğu ve bir kadının sağ olarak çıktığını duyurdu.

Polis Sözcüsü Ruwan Gunasekara da yaptığı açıklamada evden sağ olarak çıkan kadın ve kız çocuğunun ağır yaralı olduklarını ve yakındaki bir hastanede tedavi altına alındıklarını söyledi.

Güvenlik güçleri, gece boyunca devam eden silahlı çatışma esnasında militanların, üç bomba patlattıklarını da belirtti.

Sri Lanka’da yayın yapan Daily Mirror Gazetesi, bombalardan birinin güvenlik güçlerinin şüpheli bir kişinin üzerini aramak istediği sırada patladığını yazdı.

Gazeteye göre evde yapılan aramada 150 yapışkan türü patlayıcı, IŞİD üniforması, çelik levhalar ve bir drone bulundu. Evdeki bir dizüstü bilgisayar ve ufak bir minibüse de polis tarafından el konuldu.

Sri Lanka’da Cuma günü de gece saat 10’dan sabah saat Cumartesi sabah 4’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Pazar ayinleri iptal edildi

Başka saldırı olabileceği gerekçesiyle Sri Lanka’da ülke genelinde Pazar ayinleri iptal edildi.

Kardinal Malcolm Ranjith yaptığı açıklamada, insanların evlerinde kalıp dua etmelerini istedi ve “Saldırıların tekrarını istemiyoruz” dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı da seyahat uyarısı sayfasında Sri Lanka’ya seyahatin risk durumunu 3. seviyeye yükseltti.

Toplam 4 seviye bulunuyor. Açıklamada Sri Lanka başka terör saldırıları olması riski bulunduğuna dikkat çekildi.

Amerika Büyükelçiliği Twitter sayfasından yapılan açıklamada da Amerikan vatandaşlarının kalabalık yerlerden uzak durması ve dikkatli olmaları istenildi.

Cuma günü de Cuma namazı dolayısıyla misilleme saldırısı olabileceği endişesiyle binlerce güvenlik görevlisi görevlendirilmişti.

Daha önce 350’den fazla olarak açıklanan ölü sayısı bazı kişilerin iki defa sayıldıkları gerekçesiyle 250 civarına düşürüldü. Sri Lanka’da geçen hafta Pazar günü kilise ve otel binalarını hedef alan saldırılarda en az 500 kişi de yaralandı.

Sri Lankalı güvenlik yetkilileri saldırının planlayıcısı olan Zahran Haşim’in Shangri-La otele düzenlenen saldırıda öldüğünü açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG