Erişilebilirlik

Sri Lanka’da Ölen Türk’ün Ailesi Konuştu


Serhan Selçuk Nariçi

Sri Lanka’daki terör kurbanlarından Serhan Selçuk Nariçi’nin babası Mehmet Nariçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini arayarak oğullarına “şehit” statüsü verileceğini söylediğini açıkladı. Nariçi, önce Yeni Zelanda’da Müslümanlar'ı sonra da Sri Lanka’da Hıristiyanlar'ı hedef alan terör saldırılarıyla ilgili olarak, “Hepsini insaniyet dışı buluyorum. Din bahanesiyle bazı radikal kesimlerce yapılan hain işler bunlar. Bu kesimler dış emperyalist güçlerin oyuncağı olarak da kullanılıyor. Tüm bunları nefretle kınıyorum” dedi.

Elektrik-elektronik mühendisi 34 yaşındaki Serhan Selçuk Nariçi’nin cenazesi Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Sri Lanka’nın başkenti Colombo’dan İstanbul’a getirildi ve Adıyaman’a gönderildi. Nariçi’nin cenazesi, memleketi Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde defnedilecek.

Serhan Selçuk Nariçi
Serhan Selçuk Nariçi

Emekli orman mühendisi baba Mehmet Nariçi, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Türk hükümetine kendilerine sahip çıktıkları ve oğlu Serhan Selçuk Nariçi’ni terör kurbanı olarak hak ettiği üzere şehit kabul ettikleri için teşekkür etti. “Şehit olmasından gurur duyuyoruz. Acımızı hafifletiyor. Masumdu, teröre kurban oldu şehit olduğunu düşünüyoruz” diyen Nariçi, ailece her türlü teröre karşı olmalarına rağmen şimdi kendi oğullarını böyle bir saldırıyla kaybettikleri için diyecek söz bulamadığını da belirtti. Terörü nerede ve nasıl olursa olsun “insaniyet dışı” bulduğunu söyleyen Nariçi, “Hepsini insaniyet dışı buluyorum. Din bahanesiyle bazı radikal kesimlerce yapılan hain işler bunlar. Bu kesimler dış emperyalist güçlerin oyuncağı olarak da kullanılıyor. Tüm bunları nefretle kınıyorum. Sosyal medya hesabımda da ben her zaman küresel barışı destekliyorum” ifadesini kullandı.

“Sabah ‘günaydın’ mesajı atmıştı, aradık ulaşamadık”

Olay günü sabahı oğullarından kendilerine Whatsapp uygulaması aracılığıyla “Günaydın” mesajı geldiğini kaydeden Nariçi, sonrasında terör saldırılarını televizyonda gördüklerinde oğlunu aradığını ve ulaşamadığını da belirtti. Nariçi, ölüm haberini kendilerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoglu’nun telefonla arayarak verdiğini anlattı. Oğlu Serhan Selçuk Nariçi’nin Sri Lanka’da ABD Büyükelçiliği’yle ilgili bir projede çalıştığını ve uzun yıllardır yurtdışında çalışmayı tercih ettiğini kaydeden Nariçi, “Oğlum yaşasaydı eminim Türkiye’nin gururu olurdu. Biz onunla hep gurur duyduk, duyuyoruz. Çok iyi bir insandı” diye konuştu.

Baba Nariçi, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez ve Gölbaşı Kaymakamı Adem Kaya’nın cenaze işlemleriyle bizzat ilgilendiğini belirterek, devletin kendilerini yalnız bırakmadığını da vurguladı.

Annesi Gönül Nariçi ve ağabeyi Oğuz Kaan Nariçi ise, evde taziyeleri kabul ediyor.

ENKA şirketinden yazılı açıklama

Bu arada Çavuş ve Nariçi’nin çalıştığı ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi de kamuoyuna yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün sabah saatlerinde, Sri Lanka’da gerçekleştirilen terör saldırılarında, bu ülkede görevli iki arkadaşımızı kaybettik. Arkadaşlarımız başkent Kolombo’daki Shangri La Oteli’nde bulundukları sırada, intihar eylemcisinin saldırısına maruz kalmış ve olay yerinde hayatlarını kaybetmişlerdir. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun İnşaat Mühendisi Yiğit Çavuş, Mersin doğumlu olup, 27 yaşındaydı. Gaziantep Üniversitesi mezunu Elektrik-Elektronik Mühendisi Serhan Nariçi, Feke- Adana doğumlu olup 34 yaşındaydı. Kıymetli, başarılı iki arkadaşımızı genç yaşta kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. İnsanlık dışı bu saldırıları nefretle kınıyor ve en sert biçimde lanetliyoruz” denildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG