Erişilebilirlik

Srebrenitza Katliamının 15'inci Yıldönümü


Amerikan hükümetinin görüşlerini yansıtan yorum

Bu ay, İkinci Dünya Savaşından buyu en büyük toplu cinayet olan Srebrenitza katliamının 15 inci yıldönümü..Bosna Hersek’te BM kontrolünde güvenli bölge ilan edilen Srebrenitza’ya kaçan 8 bin Müslüman erkek ve çoçuk 11 Temmuz 1995’de götürüldü ve Bosnalı Sırp liderlerin emriyle öldürüldü.

Katliamı gerçekleştirenler kurbanların cesetlerini toplu mezarlara doldurdu. Bunlar, daha sonra suçu örtbas etmek için buldozerlerle kazıp çıkartılarak daha küçük mezarlara taşındı. O günden beri 4 bin 600 soykırım kurbanı gömüldü. En son 11 Temmuz’da düzenlenen törenlerde yüzlerce toplu mezardan çıkartılan ve kimliği belirlenen 775 kişi özel bir mezarlıkta toprağa verildi.

Dönemin Bosnalı Sırp lideri Radovan Karadziç halen Lahey’de savaş suçundan yargılanıyor ancak askeri lider General Ratko Mladiç hala firarda.

Amerika, Srebrenitza katliamı kurbanları için yas tutanlara en derin taziyetlerini sundu. Başkan Barack Obama “ 15 yıldır Amerika bu sorunlu ülkede barış ve uzlaşmayı gerçekleştirme çabalarına katıldı. Adalet olmadan kalıcı barış olmayacağını biliyoruz. Ve hepimiz Srebrenitza kurbanları ve onlar için yas tutanlara adalet getirme çabaları nedeniyle yargılanacağımızı biliyoruz” dedi.

Başak Obama” Adalet, işlenen tüm cinayetler için hesap verilmesini, kaybolan kişilerin tam olarak belirlenmesi ve geri dönmesini, soykırımı yapanların yargılanıp cezalandırmalarını kapsamalıdır. Bunlar arasında Ratko Mladiç de var.”şeklinde konuştu. Amerika tüm hükümetleri sorumluluları bulma, tutuklama ve adalet önüne çıkarma çabalarını iki katına çıkartmaya çağırıyor.

Başkan Obama” Bunu yapmakla Srebnitza kurbanlarını unutmayacağız ve bu büyüklükte bir cinayetin cezasız kalmaması için manevi ve yasal yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz” dedi.

Srebnitza’daki zulmü hatırlamak ve bu gibi olayların yeniden meydana gelmesini önlemek bizim için kutsal bir görevdir” diyen Obama şöyle devam etti:” Kurbanlar ve onların hayatta kalan aileleri için bir yükümlülüğümüz var..Ve dünyanın heryerindeki gelecek kuşaklar için de bir sorumluluğumuz var: Nerede ve nezaman gerçekleşirse gerçekleşsin şere karşı asla seyirci kalmamalıyız; insan onuru için mücadele etmeye hazır olmalıyız”

XS
SM
MD
LG