Erişilebilirlik

İsrail’in Gizli Nükleer Silahlarını Dünyaya Duyuran Vanunu Yeniden Serbest


İsrail’in Gizli Nükleer Silahlarını Dünyaya Duyuran Vanunu Yeniden Serbest

İsrail’in gizli nükleer programı hakkında bilgi verdiği için 18 yıl hapis cezası çeken Mordechai Vanunu, üç aylık en son hapis cezasını da tamamlayarak serbest bırakıldı.

İsrail’in çöl kasabası Dimona’daki çok gizli nükleer tesisinde çalışmış olan Vanunu, 1986 yılında ülkesinin nükleer silahları hakkında İngiliz Sunday Times gazetesine demeç verdiği için 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mordechai Vanunu’nun verdiği bilgilere dayanarak, uzmanlar, İsrail’in elinde 200 kadar nükleer savaş başlığı bulunduğu hükmüne varmıştı. İsrail nükleer silaha sahip olduğunu ne kabul ediyor, ne de reddediyor.

İngiliz Sunday Times gazetesindeki açıklamalarının ardından, İsrail ajanları Vanunu’nun önce Roma’ya gitmesini sağladı. Uyutularak İsrail’e kaçırılan Vanunu yargılanıp 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Vanunu hapis cezasını 2004 yılında tamamlayarak serbest kaldı. Ancak ülkeden çıkmama ve yabancılarla konuşmama talimatını birkaç kez ihlal eden Mordechai Vanunu, birçok kez hapse geri gönderildi. Vanunu üç ay önce de yine gazetecilerle konuştuğu için hapsedilmişti.

55 yaşındaki İsrail vatandaşı Mordechai Vanunu nükleer silahların yok edilmesini isteyenler tarafından “kahraman” olarak görülüyor.

XS
SM
MD
LG