Erişilebilirlik

İsrail’in Doğu Kudüs’e Konut İznine Tepkiler Sürüyor


İsrail’in Doğu Kudüs’e Konut İznine Tepkiler Sürüyor

İçişleri Bakanlığı, dün, Kudüs’ün eski kent olarak da bilinen Arap kesimine Yahudiler için 1,600 konut yapımını onaylamış ayrıca 2,700 konutluk başka bir projeye de karşı çıkmayacağını açıklamıştı.

Filistinliler, Doğu Kudüs’ü kuracakları devletin başkenti olarak gördüğünden, Yahudilerin bölgede konut inşaatı barış ihtimalini azaltıyor.

İsrail hükümetinin, Yahudilerin işgal altındaki Filistin topraklarında yeni konut, site ve köy kurmasına izin vermesi görüşmelerin kesilmesine sebep olmuştu.

Avrupa Birliği dışişleri yetkilisi Catherine Ashton, inşaata izin verilmesinden derin üzüntü duyduğunu ve kararın hem barış sürecine, hem de iki ayrı devlet planına darbe vurduğunu söyledi.

Yahudilerin Arapların topraklarına yerleşmesinden “derin kaygı duyan” başka bir taraf da Amerika. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, her zamanki gibi inşaat iznini eleştirmekle yetindi.

Bağımsız devlet ilan etmek için BM’de girişimlerde bulunan Filistin yönetimi, Washington’dan, İsrail’in konut inşaatı konusundaki inadını dikkate alıp devlet ilanına karşı çıkmamasını istedi.

Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’ın planı, İsrail’in 1967 savaşı sırasında işgal ettiği Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’te bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını öngörüyor.

İsrail ve Amerika plana şiddetle karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG