Erişilebilirlik

İsrail: 'Görüşmeler Tahran’a Zaman Kazandırıyor'


İsrailli yetkililer, Avrupa Birliği öncülüğünde İran ile yürütülen görüşmelerin Tahran’a nükleer silah geliştirmek için zaman kazandırdığını savunuyor. Amerikalı yetkililer ise israil’e uyuşmazlığı diplomatik yoldan çözmek için hala vakit olduğu güvencesi vermeye çalışıyor.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği İran görüşmelerin ikinci turunu gelecek ay ay Bağdat’ta yapacak. İsrail bundan memnun değil.

Başbakan Benyamin Netanyahu, daha fazla zaman tanımanın İran’ın istediği şey olduğunu söyledi: “Benim edindiğim ilk izlenime göre İran’a karşılıksız fırsat verildi. Hiç bir sınırlama olmadan beş hafta daha uranyum zenginleştirmeye devam edecekler.”

Başkan Barack Obama ise İran’a karşılıksız hiç bir şey verilmediğini, Tahran’ın hala uluslararası sorumluluklarını yerine getirmede ciddi olduğunu göstermesi gerektiğini savundu: “İran ve müzakere ortaklarımıza açıkça belirttim: Bu görüşmeleri sadece ilerleme göstermeyen bir süreci uzatmak için yapmayacağız. Şu ana kadar İran’a, müzakere ve iyi niyetle masaya oturduğunu gösterme fırsatı tanımanın ötesinde bir şey vermedik.”

İsrail, İran’ın nükleer programını durdurmak için açıkça askeri seçenekten söz ediyor.

Ortadoğu uzmanı Malou Innocent’e göre Obama yönetimi daha fazla zaman tanınması için çalışıyor: “İsrail hükümeti görüşmelerin anlamsız olduğuna inanıyor, zaman kaybetmeden daha fazla baskı, muhtemelen askeri operasyon düzenlememiz gerektiğine inanıyor. Bu da İsrail ve Amerikan hükümetleri arasında gerginlik yaratıyor.”

Amerika ve Avrupa Birliği, İran’ın petrol ve bankacılık sektörlerine uyguladığı yaptırımları güçlendiriyor.

Başkan Obama, uluslararası topluluk İran’ın nükleer programının silaha dönük olmadığı kanısına varıncaya kadar yaptırımları gevşetmeyeceklerini açıkladı: “İran’ı nükleer konuda tecrit eden güçlü bir uluslararası koalisyon kurabilmemizin bir nedeni, dünyanın benim ve hükümetimin samimiyetine inanmasıdır. İran’a nükleer silah edinme kapısını kapatırken, barışçı nükleer enerji geliştirme fırsatı vermek istiyoruz.”

Uzman Malou Innocent, Obama yönetiminin İsrail’e İran’ın müttefiki Beşar Esad’ın baskı altında olduğu bir sırada sabırlı olmasını söylediğini belirtiyor: “İran hükümeti üzerindeki uluslararası baskı ve Esad rejimine karşı ayaklanma göz önüne alındığında, zaman İsrail’in lehine işliyor.” Washington’da birçok kişi İsrail’e acele etmemesini, olayların gelişmesine izin vermesi gerektiğini anlatmaya çalışıyor."

İran ise nükleer programının barışcı amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Tahran’a bu iddiasını uluslararası topluluğa kanıtlama şansı verilmesi gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG