Erişilebilirlik

İspanya’da Son 20 Yılın En Yüksek İşsizlik Oranı


Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo’ya göre, İspanya’da yaşanan ekonomik çöküntü, "dev bir kriz"

Ekonomik kriz derinleşirken Madrid hükümeti, her 4 kişiden birinin işsiz kaldığını bildirdi. Bu rakam Euro kullanan 17 Avrupa ülkesi içinde en kötü olanı ve İspanya’da son 20 yılın en yüksek işsizlik oranı.

İşsizlik rakamlarıyla ilgili açıklama, New York'ta bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s dün İspanya’nın kredi notunu iki puan düşürmesini izledi. S&P, kararını, İspanya hükümetinin bütçe tahminlerine dayandırdı ve ekonomik krizin derinleşmesi yüzünden bütçe durumunun daha da kötüleşeceği varsayımında bulundu.

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, İspanyol Ulusal Radyosu’na verdiği demeçte, işsizlik oranlarının "halk ve hükümet için korkunç" olduğunu söyledi. İspanya Euro kullanan Avrupa ülkeleri arasındaki en büyük dördüncü ekonomi.

İşsiz kalan ekonomist Albert Lopez, İspanya ekonomisinin umutsuz durumda olduğunu söylüyor. Lopez’e göre ekonominin geleceği çok karanlık ve hükümet yanlış uygulamalarıyla krizi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

Borç krizi içinde olan 3 Euro bölgesi ülkesi olan Yunanistan, İrlanda ve Portekiz dış borçlarını ödeyemez duruma düşerek iflas etmekten kurtulmak amacıyla uluslararası kuruluşlardan milyarlarca dolarlık kurtarma paketleri aldı. Euro bölgesinin en büyük 3’üncü ekonomisine sahip İtalya da yeni mali baskılarla karşı karşıya. Roma hükümeti, borç almak zorunda kaldığı krediler için daha yüksek faiz ödemek zorunda kaldı.

XS
SM
MD
LG