Erişilebilirlik

İspanya Durgunluğa Girdi


İspanya Ulusal İstatistik Dairesi, ülke ekonomisinin 2012 yılının ilk çeyreğinde 0,3 oranında küçüldüğünü açıkladı.

Açıklama, merkezi New York'taki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s ‘un haftasonu İspanya’nın kredi notunu iki puan düşürmesini izliyor. S&P, kararını, İspanya hükümetinin bütçe tahminlerine dayandırdı ve ekonomik krizin derinleşmesi yüzünden bütçe durumunun daha da kötüleşeceği varsayımında bulundu. Kuruluş, İspanya ekonomisinin bu yıl yüzde1,5 küçüleceğini tahmin ediyor.

Ekonomik kriz derinleşirken Madrid hükümeti, her 4 kişiden birinin işsiz kaldığını bildirdi. Bu rakam Euro kullanan 17 Avrupa ülkesi içinde en kötü olanı ve İspanya’da son 20 yılın en yüksek işsizlik oranı.

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, İspanyol Ulusal Radyosu’na verdiği demeçte, işsizlik oranlarının "halk ve hükümet için korkunç" olduğunu söyledi. İspanya Euro kullanan Avrupa ülkeleri arasındaki en büyük dördüncü ekonomi.

Borç krizi içinde olan 3 Euro bölgesi ülkesi olan Yunanistan, İrlanda ve Portekiz dış borçlarını ödeyemez duruma düşerek iflas etmekten kurtulmak amacıyla uluslararası kuruluşlardan milyarlarca dolarlık kurtarma paketleri aldı. Euro bölgesinin en büyük 3’üncü ekonomisine sahip İtalya da yeni mali baskılarla karşı karşıya. Roma hükümeti, borç almak zorunda kaldığı krediler için daha yüksek faiz ödemek zorunda kaldı.

Öteyandan euro kullanan 17 Avrupa ülkesinde enflasyon oranının Nisan ayında yüzde 2,6’a düştüğü bildiriliyor. Ancak bu düşüş, uzmanların tahmininden daha az. Avrupa’da enflasyon 17 aydır euro bölgesinin hedefi olan yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor.

XS
SM
MD
LG