Erişilebilirlik

Soylu: ‘Hafta Sonu İtibarıyla 10 Bin Afgan Geri Gönderilmiş Olacak’


Soylu: ‘Hafta Sonu İtibarıyla 10 Bin Afgan Geri Gönderilmiş Olacak’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’den bu hafta sonu itibarıyla 10 bin Afganistan kökenli kaçak göçmenin ülkesine geri gönderilmiş olacağını açıkladı.

Soylu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM’deki geleneksel resepsiyonda soruları yanıtladı. Amerika’nın Sesi’nin, düzensiz göçmen trafiği açısınan Afganlılar meselesini anımsatması üzerine Soylu, Türkiye’nin İran sınırına ördüğü duvarı da hatırlatarak, charter uçuşlarla Afgan sığınmacıları geri gönderme işleminin devam ettiğini dile getirdi.

Bakan Soylu, “Dün akşam 300 Afgan’ı ülkesine geri gönderdik. Şu ana değin 7 bin 100 civarında Afgan geri gönderildi. Bu hafta sonuna değin 10 bin Afgan ülkesine geri gönderilmiş olacak. Biliyorsunuz charter seferlerle sadece 3 bin Afgan geri gönderilmişti. Burada Afgan Hükümeti’ne ve Afgan İçişleri Bakanı’na çok teşekkür ediyorum. Olay vuku bulur bulmaz kendileriyle girdiğimiz teması hemen olumlu neticelendirdiler. Hatta Sayın Başbakanımız (Binali Yıldırım) ile beraber Afganistan’ı da ziyaretimiz oldu. Afganlılar konusunda Suriyeliler için hazırladığımız kamplarda boş olan yerlerde ve aynı zamanda Iğdır’da bir geçici geri gönderme merkezi oluşturduk. Diğer geri gönderme merkezlerimizde boş yerler varsa onları da kullanıyoruz” dedi.

Türkiye–İran sınırına inşa edilmekte olan duvarı da hatırlatan Soylu, “Iğdır ve Ağrı hattına yaklaşık 140 kilometrelik bir duvar yapıyoruz. Yani en çok girişler olan hatta bir duvar örüyoruz. Bunun Iğdır bölümü neredeyse tamamlandı. Yaklaşık 4-5 kilometrelik yer kaldı orada zaten karakolumuz var yani kontrol altındaki bir bölüm. Ağrı ilindeki bölümü en geç Eylül ayına değin örüp bitireceğiz” diye konuştu.

İran kaynaklı geçişlere dikkat çeken Soylu, “İran’da 2 milyon Afganistanlı var. Bu Afganlılar'ın önemli bir bölümü, Türkiye’ye gelme noktasında bir irade sergiliyorlar, gerek istihdam gerek iş gerek yaşam koşulları açısından burada olmak istiyorlar. Biz buna ilişkin kendi tedbirlerimizi alıyoruz. Bu kardeşlerimizi de oraya geri gönderiyoruz. Suriyeli kardeşlerimize nasıl hassasiyet gösteriyorsak Afganistan’dan gelen kardeşlerimize de öyle hassasiyet gösteriyoruz” ifadelerini de kullandı.

ABD’ye de seçim güvenliği yanıtı

İçişleri Bakanı Soylu, ayrıca “seçim güvenliği” meselesini de değerlendirdi. Soylu, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’un, “Türkiye'de yapılacak olan erken seçimlerin adil ve şeffaf bir biçimde yapılacağından endişeliyiz” sözleri anımsatılınca tepki gösterdi.

Bakan Soylu, ABD’nin “endişe” açıklaması konusunda, “Türkiye bütün dünyada seçimlerin en iyi yapıldığı ülkedir. Hiçbir seçim sonucuna itiraz olmayan ülkedir. Seçim güvenliği konusunda bugüne kadar nasıl tedbir aldıysak bundan sonra da alacağız. Seçimin huzur içinde geçmesi vatandaşların demokratik tercihlerini kullanması için her türlü önlem alınıyor” açıklaması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG