Erişilebilirlik

'Soygun' Skandalına Karışan Amerikalı Yüzücülere Yeni Cezalar Yolda


Altın madalyalı yüzücü Ryan Lochte

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne bağlı disiplin komisyonu, Amerikalı yüzücüler Ryan Lochte, Jack Conger, Gunnar Bentz ve James Feigen’ın Rio de Janerio’da karıştığı ‘soygun’ skandalını incelemeye aldı.

Komisyon yalan ifade vermekle suçlanan yüzücüler için disiplin cezası kararı alıp almamayı görüşecek. Lochte, Brezilya polisine verdiği ifadede, geçen pazar günü Rio de Janerio’daki Olimpiyat Köyü’ne giderken silahlı soyguncuların saldırısına uğradıklarını söylemişti.

Brezilya polisi ifadedeki iddiaları reddederken, yüzücülerin bir benzin istasyonunda maddi hasara yol açtıklarını, güvenlik görevlilerinin de kendilerinden zararı ödemelerini istediğini bildirdi.

Ryan Lochte, sonradan yayınladığı açıklamada özür diledi, başlarından geçen olayı doğru yansıtmadıklarını söyledi. Bununla birlikte 12 olimpiyat madalyalı yüzücü, hala olan bitenle ilgili net bir ayrıntı vermiş değil. Lochte, başına silah dayandığında ve yabancı bir ülkede yabancı dilde derdini anlatamadığında ısrar ediyor.

Amerikan Olimpiyat Komitesi, yüzücüler adına “düzmece soygun iddiasından” dolayı Brezilya’dan özür diledi.

Dört yüzücü de Brezilya’dan ayrıldı. James Feigen, yalan ifadesinden dolayı 11 bin dolar ceza ödedi. Çarşamba günü havaalanında gözaltına alınan Conger ve Bentz, soygunun kurgu olduğunu doğruladı. Lochte ise, skandal ortaya çıkmadan Amerika’ya döndü.

Öte yandan 9 Avustralyalı basketbol oyuncusu, kimlik kartlarında tahrifat yapma suçundan Brezilya polisi tarafından gözaltına alındı ve para cezası aldı. Oyuncuların ülkelerinin oynayacağı yarı finale katılmak için böyle bir şey yaptığı ortaya çıktı. Tüm oyunculara 3 bin doların üzerinde para cezası verildi. Brezilyalı yetkililer, oyuncular para cezalarını ödeyinceye kadar pasaportlarına el koyduklarını açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG