Erişilebilirlik

‘Sosyal Medyanın Olmadığı Yerde, Demokrasi de Yoktur’


Yaman Akdeniz

Bilgi Üniversite Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yaman Akdeniz, Türkiye’de sosyal medyaya kısıtlama getirilmesinin demokraside geriye doğru atılmış bir adım olacağı görüşünde

Yaman Akdeniz
Yaman Akdeniz
Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve daha sonra Türkiye’nin diğer kentlerine yayılan gösterilerde büyük ölçüde sosyal medyanın kullanılması hükümet yetkililerinin bu teknolojiye yeni kısıtlamalar uygulamasını gündeme getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, twitter’ı “bela” olarak nitelerken, AK Parti Tanıtım Medya Başkanı Ali Şahin, sosyal medyaya yeni yasal düzenlemeler getirmeyi planladıklarını açıkladı.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Internet hukuku uzmanı Profesör Yaman Akdeniz ise “günümüz dünyasında sosyal medya bir baş belası değil, demokrasinin olmazsa olmaz araçlarından biri haline gelmiştir,” diyor. “Facebook veya twitter gibi sosyal medya platformlarının olmadığı yerde, demokrasi de yok demektir” görüşünü savunan Akdeniz, Türkiye’de bu konuda yeni bir kısıtlama getirilmesinin demokraside geriye doğru atılmış bir adım olarak değerlendirileceğini kaydediyor.

Yaman Akdeniz’le yaptığımız söyleşiyi dinlemek için:
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00
Linki indirmek için

Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak’ın Twitter Gözaltıları hakkında Basın Açıklaması için aşağıdaki linki tıklayın: http://privacy.cyber-rights.org.tr/
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG