Erişilebilirlik

Sosyal Medyada Üç Boyut Teknolojisi


Sosyal Medyada Üç Boyut Teknolojisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Güney California Yaratıcı Enstitüler Teknolojisi’ndeki uzmanlar üç boyutlu avatar teknolojisinin insanların sosyal medya tecrübesini değiştireceğini ve insanların birbirlerine daha da bağlı olacağını belirtiyor

Sosyal medya veya email kullananlar profil resimlerinde genelde kendi fotoğraflarını kullanıyorlar. Bazıları ise çizgi film karakterlerini tercih ediyorlar. Bu iki boyutlu fotoğraflar yakında yerini kullanıcılarının üç boyutlu avatarlarına bırakabilir. Zira, Güney California Yaratıcı Enstitüler Teknolojisi’ndeki uzmanlar sosyal medyada çığır açacak yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Gerçek kullanıcıların iki boyutlu fotoğraflarının yerini üç boyutlu avatar’ların aldığını düşünün. Uzman Ari Shapiro, yeni bir teknoloji sayesinde bunun çok yakında mümkün olduğunu belirtiyor: “Bu teknolojiyi görmek beni heyecanlandırıyor. Çok yakında birçok insan üç boyutlu avatar’larını kullanabilecekler.”

Shapiro, bu üç boyutlu avatar teknolojisinin nasıl çalışacağını Güney California Yaratıcı Teknolojiler Enstitüsü’nün laboratuvarında gösteriyor.

Jason Suh, “Neredeyse bir dakikada kopmayı yapıp, üç boyutlu modelimi yarattılar ve zıplayıp, koşturdular. Avatar’ınızı popüler sosyal medya platformlarında fotoğraf yerine kullanabilirsiniz,” şeklinde konuşuyor.

Kullanıcılar avatar’ın görünüşünü hergün değiştirebilirler. Modelleme teknolojisi sayesinde kişinin giyim, kuşam, saç stili de dikkate alınıyor. Daha sonra yazılım, bu bilgileri de kullanarak avatar’ı oluşturuyor.

Shapiro, bu üç boyutlu avatar teknolojisinin insanların sosyal medya tecrübesini değiştireceğini ve insanların birbirlerine daha da bağlı olacağını belirtiyor: “Sosyal medyada birşeyler yazdığınızı ve sanal karakterinizin de bunu sesli okuduğunu düşünün. Ya da aile üyelerinizin ve arkadaşlarınızın da gösterildiği bir uygulama düşünsenize. İnsanlar kendilerini ve ailelerini bu simülasyonlarda görünce bunun psikolojik bir etkisi olacağını düşünüyoruz, çok etkili olacak.”

Tek ihtiyacınız olan bir yazılım programı, bilgisayar ve insanları algılayabilen, 360 derece tarayabilen bir tarayıcı.

Bir dakikada tarandıktan sonra birkaç dakika içinde bilgiler avatar’ınızı yani sanal karakterinizi yaratıyor.

Sinema filmlerinde kullanılan üç boyutlu avatar’lar milyonlarca dolara mal oluyor ancak bu avatar’ın maliyeti çok daha düşük.

Shapiro, “Bu yazılımın on ila elli dolar, ya da en fazla yüz dolar olacağını tahmin ediyoruz,” diyor.

Ancak fiyatın uygun olması da bazı sorunları beraberinde getiriyor. Mesela avatar’lar yüzdeki gamze veya ince detayları gösteremiyor.

Uzmanlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kalitenin de yükseleceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG