Erişilebilirlik

Soru Tarzıyla Dikkatleri Üzerine Çeken Demokrat Kongre Üyesi


Soru Tarzıyla Dikkatleri Üzerine Çeken Demokrat Kongre Üyesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Yeni bir siyasetçinin geleneksel ve sosyal medyada yer alması yeniden seçilebilmesi için çok önemli. Amerika’nın Sesi iki yeni Kongre üyesini yakın takibe aldı. Bunlar Minnesota’nın 8’inci Kongre bölgesinden Cumhuriyetçi Pete Stauber ve California’nın 45’inci Kongre bölgesinden Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Kate Porter. Amerika’nın Sesi’nin “Tepeye Tırmanmak” adlı projesi eski hukuk profesörü Katie Porter’ın mesleğini nasıl pratiğe döktüğünü ve manşetlerde nasıl yükseldiğini anlatıyor.

Her iki yılda bir 435 temsilci ABD Kongresi’nde göreve başlıyor. Bu sınıftaki dört kişiden neredeyse hiçbiri daha önce Kongre’de koltuk sahibi olmamıştı. Onlar için zor olan başkalarının arasından sıyrılabilmek. Birçoğu etnik farklılıklarıyla öne çıkıyor.

Temsilciler Meclisi’nin beyaz Amerikalı ve kadın yeni üyesi Katie Porter California’daki bölgesi dışında çok tanınmıyordu ancak bir ay sonra soru sorma tarzıyla dikkatleri üzerine çekti.

Hukuk profesörü olan Porter, kredi raporlama kuruluşu Equifax’ın CEO’suna sorular sormasıyla öne çıktı.

Porter, “Bugün burada sosyal güvenlik numaranızı, doğum tarihinizi ve adresinizi açıklamaya gönüllü olacak mısınız olmayacak mısınız?” diye sordu.

Bir sonraki ay Porter, sorularını bu kez Wells Fargo yöneticisine yöneltti.

“Federal yargıca mı, bana mı, yoksa şu an bu Kongre’ye mi yalan söylüyorsunuz?” diye sorguladı.

Sorularıyla JPMorgan Chase’in CEO’sunu da terletti.

İşte o sorulardan biri. “Bay Dimon, yılda 31 milyon dolar maaşı nasıl harcayacağınızı biliyorsunuz, ayda 567 dolar açığı telafi etmeyi beceremiyor musunuz?”

Bu teknik, Kongre’deki oturumlarda etkili olan bir çapraz sorgu tekniği. Her üyeye soru sorması için yalnızca beş dakika süre veriliyor.

Bu Porter’ın senatör ve başkan aday adayı Elizabeth Warren’dan örnek aldığı bir yöntem. Warren, Harvard Üniversitesi’nde Porter’ın hukuk profesörüydü.

Kışkırtıcı sorular Temsilciler Meclisi liderlerinin dikkatini çekti ve Porter kısa sürede Demokratlar’ın sesi olarak öne çıktı. Onu ilgi odağı haline getiren Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yle ters düşmesini sağlayan da Twitter’dan yaptığı açıklama oldu.

“Başkan’ın azledilmesi soruşturmasını desteklemeye karar verdim. Bu karara kolay varmadım.”

İlk yıllarında yeni Kongre üyeleri aileleriyle işleri arasında dengeyi kurmakta zorlanıyor. Porter her hafta sonu uçakla 30 bin kilometre yol kat ederek evine gidiyor.

Aile California’da yaşıyor. Porter eşinden ayrılmış.

Katie Porter, “Çocuk bakımı konusunda zorlanmıyor değilim, ancak binlerce kilometre uzakta bulunmanızı gerektiren bir işiniz olması, gidip gelmeniz ve Temsilciler Meclisi koridorlarında planlama, oylama ve bunun gibi şeylerle uğraşmanız daha farklı” diyor.

Yeni bir Kongre üyesi için Washington’da nerede yaşayacağına karar vermek de zor. Başkentte fiyatlar ateş pahası. Porter kendine bir oda kiralıyor.

Porter, “Küçücük bir banyosu ve küçücük bir mutfağı var. Yatağa dönüşen bir koltuk var. Bütün çocuklarım geldiğinde, yatacak büyük tek bir yerimiz olacak, sonra onlarla dışarıya kamp yapmaya gideriz” diyor.

Porter Kongre’deki ikinci yılında çocuklarını California’dan Washington’a getirip getirmeme konusundaysa hala kararsız.

XS
SM
MD
LG