Erişilebilirlik

Son Keşif Piramitlerin Sırlarına Bir Yenisini mi Ekledi?


Bilim adamları, Mısır’da Büyük Giza Piramidi’nde gizli oda keşfettiklerini açıkladı. Yapıda 19’uncu yüzyıldan bu yana bir ilk niteliğindeki keşfin, firavunlar üzerinde yeni bir ilgi dalgası yaratması bekleniyor.

Nature dergisinde yayımlanan makalede uluslararası bir ekip, piramit içerisinde 30 metre derinliğinde, yapının içerisindeki Büyük Galeri’nin üzerinde konumlanmış bir boşluk bulduğunu açıkladı.

Odanın ne amaç taşıdığı, bir işlev maksatlı olarak mı inşa edildiği yoksa piramidin mimarisinde sadece bir boşluktan ibaret mi olduğu henüz bilinmiyor.

ScanPyramids projesinin eş kurucusu ve Heritage Innovation Preservation Institute’un başkanı Mehdi Tayubi, “Bu bir ilk. Bir ya da çok sayıda yapıdan oluşuyor olabilir… Belki başka bir Büyük Galeri olabilir. Bir oda olabilir, birçok şey olabilir” dedi.

Bilim adamları, odayı kozmik ışın görüntüleme yoluyla buldu.

Ancak bazı uzmanlar, bu tür boşlukların yıllardır bilindiğini söylüyor. Mısır’ın eski tarihi eserler bakanı ve ünlü arkeolog Zahi Hawass, bahsedilen alanın yıllardır bilindiğini ve dolayısıyla yeni bir keşif kategorisine girmediğini savundu. Hawass tarihi alanlarda tarama yöntemlerinin işe yararlığını uzun zamandır sorgulayan bir isim.

Hawass, “Büyük Piramit boşluklarla dolu bir yapı. Verilerin halka nasıl sunulduğu konusunda dikkatli olmalıyız” dedi. Uluslararası ekibin içinde eski Mısır uygarlığı konusunda uzmanlaşmış bir araştırmacının bulunmamasını eleştiren Hawass, bulunan odanın muhtemelen, inşaat işçilerinin aşağıdaki odaları inşa etmek için kullandığı bir boşluk olduğunu söyledi.

Çalışmaya dahil olan bilim adamları ise, keşfi, arkeolojide “parçacık fiziğinin” yararının altını çizen “çığır açıcı” bir gelişme olarak niteliyor.

Tayubi, “(Oda) Sanırım piramidin inşasından beri saklı durumdaydı” dedi.

Odayı bulmada kullanılan teknoloji, büyük boşlukları tespit edebilse de, içeride ne olduğunu seçemiyor, dolayısıyla bulunan odada herhangi bir objenin olup olmadığı bilinmiyor. Bu konuda çalışma yürütmeyi planladıklarını belirten Tayubi, “İyi haber, boşluğun ortada ve çok büyük olması” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG