Erişilebilirlik

‘Güvenlik Paketinde Gözden Geçirme Önerdik’


Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye’deki muhataplarına, İç Güvenlik Paketi ve özgürlükler konusundaki düzenlemeleri yeniden gözden geçirmeyi önerdiklerini söyledi. Brok, “Güvenlik önlemleri ve özgürlükler arasındaki dengenin tehlikeye girdiği konularına vurgu yaptık” dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nin temsilcisi heyet, bu hafta Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu, ve TBMM’de AKP, CHP, MHP ile HDP gruplarıyla toplantılar gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dün (Çarşamba) kabul ettiği heyet, görüşmeleri sırasında Türkiye’nin demokrasisi açısından endişelerini dile getirdi. Heyette yer alan Türkiye hakkındaki Avrupa Birliği (AB) İlerleme Raporu’nu yazacak kişi Kati Piri, ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret etti.

AP Dış İlişkiler Komitesi’nin Ankara’daki bu yoğun trafiği sırasında, Komite Başkanı Elmar Brok, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı.

Türkiye’yi ziyaretlerindeki temel gerekçeyi sorduğumuz Brok, “Karşı karşıya olduğumuz ortak tehditler var ve bu yüzden bir araya geliyoruz. Tüm dünya bununla yüzleşiyor. Türkiye ve AB'nin daha yakın işbirliği içinde olmasını istiyoruz. Türkiye'nin görüşü de aynen bu yönde. Türk kamuoyu da Avrupa'ya iki-üç yıl öncesinden daha normal (olumlu) bakıyor. Bundan dolayı Gümrük Birliği’neki işbirliğimizi, seviyesini yükseltmek istiyoruz. Avrupa Birliği müzakerelerinde hangi fasılları açabileceğimize, ayrıca dış güvenlik ve savunma politikalarımızı nasıl geliştireceğimize bakacağız” dedi.

Ermeni Soykırımı iddiasına ‘trajedi’ yaklaşımı

Avrupa Parlamentosu gündemindeki Ermeni Soykırımı iddiasıyla ilgili yaklaşımını sorduğumuz Brok’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl Başbakan olduğu dönemdeki “trajedi” ifadesine göndermede bulunması dikkat çekti. Kendi açıklamasında “soykırım” ifadesini kullanmadığı gözlemlenen Brok, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun geçen yıl yaptıkları açıklamalardan memnunuz. Bu trajik olaylardan dolayı özür dilemiş olmaları, ilişkilerde ileri atılmış çok önemli bir adım. Umuyoruz, Türkiye ve Ermenistan arasında 2009 yılında protokol diyaloğu devam eder ve uygulanır. Bu da trajik olayların geride bırakılması açısından önemli bir adım daha olur” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ankara muhabirimiz Yıldız Yazıcıoğlu'nun sorularını yanıtlıyor
Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ankara muhabirimiz Yıldız Yazıcıoğlu'nun sorularını yanıtlıyor

‘Güvenlik önlemleriyle özgürlükler dengesi tehlikede’

Türkiye’de demokrasi, basın-ifade özgürlüğü açısından son gelişmeleri Avrupa’dan baktıkları zaman nasıl gördüklerini sorduğumuz Brok, Ankara’daki görüşmeleri sırasında bu konuları ele aldıklarını da vurguladı. TBMM gündeminde İçişleri Komisyonu’na geri çekilmiş olan İç Güvenlik Paketi’ni de yakında takip ettikleri mesajını veren Brok, şunları dile getirdi:

“Türkiye ekonomik alanda son on yılda büyük adımlar attı. Ancak basın hakları ve ifade özgürlüğü konusunda sorunlar görüyoruz. Bu konularda (görüşmelerde) sorular sorduk. Terör eylemleri ve şiddet olaylarını yarattığı baskılar yüzünden güvenlik önlemleri ve özgürlükler arasındaki dengenin tehlikeye girdiği konularına vurgu yaptık. Bunların yeniden gözden geçirilmesi önerisinde bulunduk. Umarız, son güvenlik paketi üzerindeki kararlar ve uygulanması konularında da bunları dikkate alırlar.”

Peki Türkiye, AB üyesi olabilecek mi?

Türkiye’nin AB’ye üyeliğini değerlendiren Brok’un, sorumuzu yanıtlarken özellikle adalet ve demokrasi fasıllarına vurgusu dikkat çekti. Brok, “Daha önce söylemiştim. Herkes müzakere sürecini ve koşulları tamamlamalı. Biz özellikle adalet, demokrasi fasılları açılabilmesini umut ediyoruz ve Türkiye'nin kaydettiği ilerleme görüşülür” dedi.

AP, Davutoğlu’na Kürt Sorunu’nu vurguladı

AP Dış İlişkiler Komitesi’nin görüşmelere ilişkin internet sitesindeki kısa açıklama notunda, “Görüşme sırasında (Elmar) Brok ve Başbakan (Davutoğlu), Avrupa Birliği ile Türkiye arasında özelikle bölgede istikrar ve güvenliği sağlama ve radikalizme karşı mücadelede işbirliğini ve dış politika diyaloğunu konuştu” denildi. Açıklama notunda, ‘Kürt Barış Süreci’nin önemi de vurgulandı’ ifadesi dikkat çekti.

Sitede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dün gerçekleşen görüşmeye ilişkin de açıklamaya yer verildi. Açıklama notunda, Erdoğan ile görüşmenin “samimi ve yapıcı” atmosferde geçtiği vurgulandı. Başbakan ile yapılan görüşmede olduğu gibi Ortadoğu’daki karmaşık güvenlik tablosunu ele aldıkları ve ayrıca Avrupa Birliği ile Türkiye arasında enerji alanında işbirliğine işaret edildiği belirtildi. Görüşmede, Brok’un, AB ile Türkiye ilişkileri geleceği açısından yapıcı diyaloğu vurguladığı da ifade edildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG