Erişilebilirlik

Suriye’deki ABD Birlikleri Çekilecek mi?


Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats

Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, Salı günü yapılan ulusal güvenlik toplantısında Suriye’deki Amerikan birliklerinin durumu konusunda karara varıldığını açıkladı. Coats, kararın içeriğini açıklamadı.

Başkan Donald Trump, dün Amerikan askerlerini Suriye’den çekmeyi çok ciddi biçimde değerlendirdiğini ve yakında bu konuda bir karara varacağını açıklamıştı.

Trump, Baltık ülkeleri liderleriyle Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında bir soru üzerine, Suriye’deki ana misyonlarının IŞİD’i yok etmek olduğuna dikkati çekerek, “Bu misyonu da hemen hemen tamamlamış durumdayız” dedi. Başkan Trump, hem kendi içlerinde hem de müttefiklerle koordinasyon ve istişare halinde bu konuda çok hızlı biçimde bir karar vereceklerini belirtti.

IŞİD’e karşı “muazzam” bir askeri başarı sağladıklarını ifade eden Başkan Trump özetle şu mesajları verdi: “(Suriye’den) Çıkmak istiyorum. Askerlerimi eve getirmek istiyorum. Ülkemizin yeniden inşasına başlamak istiyorum. Son 17 yılda Ortadoğu’da 7 trilyon dolar harcadık, karşılığında hiçbir şey elde edemedik. Yıkım ve ölümden başka hiçbir şey olmadı. Korkunç bir şey bu. ‘Petrolü koruyun’ dedim, ama koruyamadık, kimin eline geçti? Büyük kısmı IŞİD’in eline geçti ve IŞİD bunu kampanyalarını finanse etmede kullandı. Petrolü kaptırmamalıydık. IŞİD’e karşı çok başarılıydık. Askeri olarak herkese karşı başarılı oluruz. Ama bazen artık eve dönme zamanıdır. Bunu çok ciddi şekilde değerlendiriyoruz”

Başkan Trump, Amerika’nın Suriye’ye müdahalesinin çok bedele mal olduğunu ve ABD’den çok diğer ülkelere fayda sağladığını savundu. Trump ayrıca, "Suudi Arabistan bizim kararımıza çok ilgi gösteriyor ve dedim ki, bizim kalmamızı istiyorsanız, o zaman belki bedelini ödemeniz (masrafını üstlenmeniz) gerekiyor" ifadesini kullandı.

Başkan ilk kez geçen hafta Ohio’da yaptığı bir konuşmada Suriye’deki askerlerin çekilmesi konusunu gündeme getirmişti.

Başkan Donald Trump’ın Suriye’den Amerikan askerlerini çok yakında çekmek istediği şeklindeki açıklamalarına rağmen, dün Dışişleri ve Pentagon’daki üst düzey yetkililerden bu konuda daha temkinli açıklamalar gelmişti.

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Amerika’nın Suriye’de IŞİD’e karşı savaşının henüz bitmediği uyarısında bulundu. McGurk, “Bu misyonu tamamlayacağız” dedi.

Washington’da ABD Barış Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan McGurk, “IŞİD’le savaşmak için Suriye’deyiz. Misyonumuz bu ve misyonumuz bitmedi. Bu misyonu tamamlayacağız” diye konuştu.

ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan 2 bin civarında askeri bulunuyor.

Aynı toplantıda söz alan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel de, IŞİD’in elindeki toprakların yüzde 90’ından fazlasının Amerika’nın desteklediği güçler tarafından geri alındığını belirtti. Ancak Votel, IŞİD’den kaynaklı tehdit azalmış olsa da henüz ”ortadan kalkmadığını” kaydetti.

XS
SM
MD
LG