Erişilebilirlik

Son Anketlere Göre Trump Önde


Son Anketlere Göre Trump Önde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Amerika’da başkanlık seçimine iki ay kala yapılan son anketlerde değişiklik göze çarpıyor. Geçen ay Demokrat Başkan adayı Hillary Clinton rakibi Cumhuriyetçi Donald Trump’ı iki haneli rakam farkıyla geride bırakırken, bir ay sonra yapılan anketlerde çok farklı bir durum ortaya çıktı. CNN/ORC anketine göre Trump Clinton ile arasındaki farkı kapadı, hatta iki puan önüne geçti.

Yapılan son anketler Kasım ayındaki seçimleri Trump’ın kazanacağına işaret ediyor.

CNN/ORC anketi Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Donald Trump’ın, Demokrat rakibi Hillary Clinton ile arasındaki farkı kapadığını, hatta iki puan da önüne geçtiğini ortaya koydu. Buna göre bugün seçim yapılsa Trump yüzde 45, Clinton yüzde 43 oranında oy alıyor.

Geçen ay yapılan bir ankette ise Clinton, Trump’ın 11 puan önünde görünüyordu. Trump, Ağustos ayı boyunca kampanyasıyla ilgili zorluklar yaşa da popülaritesini artırmışa benziyor.

Ankette ortaya çıkan bir başka sonuç her iki adayın da tabanlarında desteği neredeyse tamamen sağladığı yönünde. Buna göre Demokratlar’ın yüzde 92’si Clinton’ı, Cumhuriyetçiler’in yüzde 90’ı da Trump’ı destekliyor. Seçimin kaderini etkileyebilecek bağımsızlarda ise ibre Trump’tan yana. Kendini bağımsız olarak niteleyenlerin yüzde 49’u Trump’ı destekleyeceğini belirtirken, sadece yüzde 29’u Clinton’a oy vereceğini belirtiyor.

Gençlerin çoğu Clinton’a, 45 yaş üstündekilerin yüzde 54’ü de Trump’a destek veriyor.

Kadınların yüzde 53’ü Clinton’dan, erkeklerin yüzde 54’ü ise Trump’tan yana.

Ankette ortaya çıkan bir başka dikkat çeken sonuç da Clinton’ın destekçilerinin bu seçime Trump’ın destekçilerinden daha az ilgi duyması.

Anketin belki de en ilgi çekici bölünü güvenilirlikle ilgili olan bölüm. Ekonomi, terör konularında Trump’a daha çok güven var. Dış politika konusunda ise Clinton, Trump’a yüzde 56-41 oranıyla fark atıyor. Göçmenlik konusundaysa Amerikan halkı iki aday arasında adeta bölünmüş durumda. Clinton’a güven yüzde 49, Trump’a ise yüzde 47.

OPT

Seçim kampanyası süreci boyunca bazı söylem ve açıklamalarıyla tepki toplayan Trump’a bir eleştiri de Birleşmiş Milletler’den geldi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Şefi Zeid Ra’ad Lahey’de Güvenlik ve Adalet Konferansı’nda yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi Parti başkan adayını eleştirdi.

Ra’ad, Hollandalı politikacı Geert Wilders ve Donald Trump’ın ilgi çekmek için korkuyu kullandığını ve daha önce var olmayan bir dünya vaat ettiklerini söyledi.

Ra’ad, IŞİD’in kullandığı taktiklerin de benzer olduğunu ve iki tarafın birbirinden faydalandığını kaydetti.

Formül basit diyen Ra’ad, “İnsanların kötü hissetmesini sağlayın, sonra bunun sadece bir grup yüzünden olduğunu söyleyin, onların iyi hissetmesini sağlayacak fanteziler söyleyin.. Ama bu, diğerlerine haksızlık” ifadelerini kullandı.

Amerika’da başkanlık seçimleri 8 Kasım’dayapılacak. Yeni seçilecek Başkan 20 Ocak’ta yemin ederek resmen görevine başlayacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG