Erişilebilirlik

Son Ankete Göre Biden Rakiplerinin Önünde


Amerika’da 2020 başkanlık seçimlerine Demokrat Parti’den adaylığını Perşembe günü açıklaması beklenen Joe Biden yayınlanan son ankete göre diğer adayların önünde. Reuters/Ipsos anketine göre Joe Biden en büyük desteğini de azınlıklar ve 55 yaş üstü yetişkinlerden alıyor.

17-23 Nisan arasında yapılan anket 2020 başkanlık seçimi öncesinde eyaletler çapında yapılacak yarışlarda Demokrat Parti’nin başkan adayını belirlemesi muhtemel iki grup olan 2 bin 237 Demokrat ve bağımsızların tercihlerine odaklandı. Ankete katılanların yüzde 24’ü Demokrat Parti’den aday adaylığını açıklayan ve potansiyel adaylar karşısında Joe Biden’a oy vereceklerini belirtti. Ankete katılanların yüzde 15’i de 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olan Vermont senatörü Bernie Sanders’ı destekleyeceklerini söyledi.

Ankete göre başka hiçbir adayın kamu desteğinin yüzde 7’sinden fazlasına sahip olamadığı görüldü. Ankete katılanların yüzde 21’i de ön seçimlerde hangi adaya destek vereceğini bilmediklerini belirtti.

Anket aynı zamanda potansiyel seçmenlerin hissiyatını da ölçüyor. Pek çok seçmen adayları daha yakından tanıdıkça fikirlerini değiştirebileceklerini belirtiyor. Anketin Demokratlar ve bağımsızlardan oluşan grup için yüzde 2 hata payı bulunuyor.

Amerika’da 2020 başkanlık seçimleri öncesinde eyalet çapında yapılacak ön seçimler Iowa ile önümüzdeki gelecek yılın Şubat ayında başlayacak.

Daha önce Demokrat Parti’den iki kez aday adayı olan ve bu hafta üçüncü kez adaylığını açıklayacak olan 76 yaşındaki Joe Biden iki dönem başkan yardımcılığı yapmasının ardından Beyaz Saray’dan ayrıldığından bu yana popülerliğini korudu. Amerikalıların yüzde 63’ü Biden’la ilgili olumlu izlenime sahip. Bunların yüzde 88’i Demokrat, yüzde 59’u bağımsız, yüzde 39’u da Cumhuriyetçi.

Amerikalıların yüzde 58’i de, Bernie Sanders ve hızlı başladığı seçim kampanyasıyla rakiplerinden bazılarını topladığı bağışla geride bırakan Indiana eyaletinin South Bend şehrinin 37 yaşındaki belediye başkanı Pete Buttigieg ile ilgili olumlu görüş beyan ediyor.

Demokrat Parti’den 3 adayın da Başkan Donald Trump’a kıyasla her iki partiye daha güçlü hitap ettiği görülüyor. Ankete göre bütün yetişkinlerin yüzde 44’ü genel olarak Trump’la ilgili olumlu görüşe sahip olduğunu belirtiyor.

Azınlıklar ve 55 yaş üstü seçmen Biden’a destek veriyor

Joe Biden en güçlü desteği azınlıklardan ve 55 yaş üstü seçmenden alıyor.

55 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 32’si diğer adaylar karşısında Biden’a oy vereceklerini belirtiyor.

Beyaz olmayan yetişkinlerin yüzde 30’u da, yani 10 siyahtan 4’ü de Biden’ın Demokrat Parti’nin adaylığına destek vereceklerini ifade ediyor.

“Seçmenin tercihi uzun süredir göz önünde olan adaylardan yana”

Anket başkanlık seçim kampanyasının başlangıç aşamasında Amerikalılar’ın uzun süredir göz önünde olan adaylara oy vereceklerini belirttiklerini gösteriyor. Seçmenin tercihi diğer adayları daha yakından tanıdıkça değişebilir.

Demokratların yüzde 80’inden fazlası Biden ve Sanders ile en azından aşina olduklarını belirtiyor. Demokratların yüzde 67’si Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ile, yaklaşık yarısı da Teksaslı eski Kongre üyesi Beto O’Rourke ya da California Senatörü Kamala Harris ve New Jersey Senatörü Cory Booker ile aşina olduklarını söylüyor.

Adaylık için mücadele sahasının geri kalanı Demokratların çoğunun gözünde bilinmeyen adaylardan oluşuyor.

Reuters/Ipsos anketi ABD çapında online olarak ve İngilizce yapıldı. Anket 1,449’u Demokrat, 1,437’si Cumhuriyetçi ve 788’i de bağımsız olmak üzere toplamda 4,018 yetişkinden yanıtlara dayanarak yapıldı.

XS
SM
MD
LG