Erişilebilirlik

Somalili Korsanlar Deniz Ulaşımını Tehdit Ediyor


Somalili Korsanlar Deniz Ulaşımını Tehdit Ediyor

BM'ye bağlı Uluslararası Denizcilik Dairesi, alınan tüm önlemlere rağmen Somalili korsanların deniz ulaşımını hala tehdit ettiğini bildirdi.

Daire, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki merkezinden yapılan açıklamada, Ocak ayıyla Eylül arasındaki 300 korsanlık olayının neredeyse yarısından Somaliler sorumlu tutuluyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelerin Aden körfezine savaş gemileri göndermesine rağmen, uzmanlara göre büyüklüğünden ötürü bölgeyi denetleyebilmek imkansız.

Somali ile Yemen ve Hindistan arasındaki uluslar arası sular, korsanların dünyada hala hakim olabildiği ender yerlerden.

Somalili korsanlar, 21 kişilik mürettebatıyla birlikte kaçırdıkları Panama bayraklı “VOC Daisy” gemisini dün serbest bıraktı. Korsanlara ödenen fidye miktarı açıklanmadı.

Somali, 3 bin 25 kilometre uzunluğundaki kıyısıyla Afrika'nın en uzun kıyı ülkesi. Tüm dünyada meydana gelen gemi kaçırma olaylarının yüzde 44’ünden Somalili korsanlar sorumlu.

BM Güvenlik Konseyi, yabancı savaş gemilerinin Somali karasularına izin vermiş ve ticari gemilere bu ülkenin en az 200 deniz mili açığından gitmelerini tavsiye etmişti.

XS
SM
MD
LG