Erişilebilirlik

Somalili Korsanlar 11 Rehineyi Serbest Bıraktı


Amerikan savaş gemisi tarafından Aden Körfezi'nde yakalanan korsanlar (Şubat 2009)
BM’nin Somali özel temsilcisi Nicholas Kay, serbest bırakılan rehinelerin, önce Kenya’ya oradan da ülkelerine gönderileceğini açıkladı.

Kay ayrıca, Somalili korsanların 38 kişiyi daha rehin tuttuklarını bildirdi. Bu kişilerin hayatından kaygı duyduğunu bildiren BM temsilcisi, derhal serbest bırakılmaları çağrısını yineledi.

En son serbest bırakılan 11 kişi hakkında ayrıntılar henüz kesinleşmedi. Ancak bu kişilerin, MV Albedo adlı Malezya bandıralı şilebin 23 kişilik mürettebatından olduğu bildirildi. Gemi 2010 yılında Hint Okyanusu’nda, Maldiv Adaları’nın açıklarında korsanların eline geçmişti.

Geminin mürettebatının Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve İran vatandaşlarından oluştuğu biliniyor. Gemiye el konulmasından sonra yedi Pakistanlı fidye karşılığı serbest bırakılmış, dört kişiyse denizde boğulmuştu. Mürettebattan bir kişiyse vurularak öldürüldü.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı donanma gemilerinin Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde devriyelerini arttırması ve gemilerde silahlı güvenlik personeli bulundurulmasının ardından korsan saldırılarında önemli ölçüde düşüş yaşandı. Ancak geçmişte rehin alınan kişilerin serbest bırakılması için çalışmalar devam ediyor.
XS
SM
MD
LG