Erişilebilirlik

Somali’deki Saldırı Sonrası Polis ve İstihbarat Şefleri Görevlerinden Alındı


Somali’de el-Şebab’ın başkent Mogadişu’da bir otele düzenlediği ve en az 27 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası polis ve istihbarat şefleri görevlerinden alındı.

Enformasyon Bakanı Ömer Osman Somali Polis Şefi General Abdihakim Dahir Saaid ile İstihbarat Şefi Muhammed Ali Sanbalolshe’nin görevlerinden alındığını kaydetti. Osman, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, güvenlik servislerinden beklenenin kamyonu durduracak gerekli bilgiye sahip olmalarıdır dedi.

Militanlar Nasa Hablod adlı otele Cumartesi akşamı bomba yüklü kamyonun otelin girişinde patlamasının ardından saldırmıştı. Osman, saldırıyı el-Şebab üyesi 5 militanın gerçekleştirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Somali Kadın Organizasyonu Merkezi, Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Ajansı tarafından kullanılan cezaevi ile diğer oteller Nasa Hablod’un yakınında yer alıyor.

Bu, iki yetkilinin ikinci defa görevlerinden alınması. İki isim de geçen Nisan ayında yeniden atanmıştı.

El-Şebab tarafından hedef alınan otel siyasilerin genelde gittiği bir mekan. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında tecrübeli politikacı Madobe Nunow Muhammed de var. Muhhamed, Güneybatı bölge eyaletinin İçişleri Bakanı olarak hizmet vermişti.

Saldırıda ölenler arasında aynı ailenin 4 üyesi de bulunuyor. Ölenlerden biri 6 aylık, diğeri 9, bir diğeri ise henüz 3 yaşında. Çocuklar saldırıda büyük anneleri ile birlikte yaşamlarını yitirdi.

Militanlar girişte bomba yüklü kamyonu patlattıktan sonra otele gelen güvenlik güçleriyle saatlerce çatışmıştı.

Mogadişu’da 14 Ekim’de de bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda 358 kişi yaşamını yitirmişti. Hükümet saldırıdan el-Şebab’ı sorumlu tutsa da örgüt saldırıyı üstlenmedi.

XS
SM
MD
LG