Erişilebilirlik

Somali’de Polis Akademisine Saldırı


El Şebab Somali’nin başkenti Mogadişu’daki polis akademisine intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda 18 polis öldü 15’i yaralandı.

Görgü tanıklarına göre saldırı polisin sabah töreni için toplandığı sırada meydana geldi.

Polis Müdür Vekili Muktar Hussein Afrah, gazetecilere yaptığı açıklamada saldırganın kampa polis üniformasıyla girdiğini bildirdi.

Somali’de Polis Akademisine Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00


“Saldırgan polis üniforması giydi”

Görgü tanıklarından Hüseyin Ali ise bir grup polisin hizaya girdiği ve diğerlerinin toplanmakta olduğu sırada polis üniformalı kişinin içeri girdiğini ve katliamı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Yetkililere göre saldırgan üzerindeki bomba düzeneğini kalabalığın ortasında patlatsaydı katliamın çok daha büyük olabilirdi. El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü saldırıyı üstlendi ve ölü sayısının 27 olduğunu iddia etti.

El Şebab militanları son on yıldır Somali’nin uluslararası toplum tarafından desteklenen hükümetini devirmek için saldırılarda düzenliyor.

Örgüt Mogadişu’da etki alanını 2011’de kaybetti ancak ordu, hükümet ve sivil hedeflere saldırılar düzenlemeye devam etti. Ekim ayında örgütün başkent Mogadişu’da kamyonla düzenlediği bombalı saldırıda 512 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD hava saldırılarını arttırdı

O tarihten itibaren ABD, cihatçı liderleri hedef alan hava saldırılarını arttırdı. 13 Kasım’da Pentagon, ABD kuvvetlerinin dört gün içinde 40’tan fazla El Şebab ve IŞİD militanını öldürdüğünü açıkladı.

ABD Afrika Merkez Komutanlığı CENTCOM’a göre ise 21 Kasım’da El Şebab kampına yönelik operasyonda 100’den fazla militan öldürüldü.

ABD saldırılarındaki artış Somali’deki Afrika Misyonu’nun 22 bin kişilik kuvvetlerinden bin kişiyi geri çekme kararının ardından geldi. Afrika Birliği 2020 Aralık ayına kadar tüm askerlerini Somali’den çekmeyi planlıyor.

Washington bu durumun cihatçılara karşı mücadeleyi baltalayacağından endişe ediyor.

Geçen ay açıklanan bir BM raporuna göre Somali’nin kuzeyindeki IŞİD kuvvetleri son bir yılda önemli ölçüde genişledi, Puntland bölgesinde saldırılar düzenledi, Suriye ve Irak’tan da destek aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG