Erişilebilirlik

Somali'de Parlamento Binasına Saldırı


Bombalı araçla başlatılan saldırıyı el Kaide bağlantılı el Şebab örgütü üstlendi. Saldırı sırasında bazı milletvekilleri de parlamento binası içindeydi

Somali’nin başkenti Mogadişu’da parlamentoya düzenlenen silahlı saldırıda en az 18 kişi öldü.

Bombalı araçla başlatılan saldırıyı el Kaide bağlantılı el Şebab örgütü üstlendi. Saldırı sırasında bazı milletvekilleri de parlamento binası içindeydi.

Emniyet sözcüsü Kasım Ahmet Roble, Amerika'nın Sesi Somali Bölümü'ne yaptığı açıklamada ölen 10 kişinin Somali güvenlik kuvvetleri ve Afrika Birliği askeri olduğunu bildirdi. Sıkı korunan binadaki çatışmada sekiz militan ölü ele geçirildi. 14 güvenlik görevlisi yaralandı. Dört milletvekili de yaralılar arasında bulunuyor.

Somali Başbakanı Abdiveli Şeyh Ahmet saldırıyı kınadı, “teröristlerin tüm Somali halkını hedef aldığını” açıkladı. Başbakan ayrıca saldırganlara derhal yanıt veren Somali ordusu ve Afrika Birliği güçlerini kutladı.

Saldırıyı Amerika da kınadı.

El Şebab yakın bir zamana kadar Somali’nin büyük bir bölümünü kendi denetimi altında tutuyordu. Somali ordusu ve Afrika Birliği’nin ortak müdahalesi sonucu büyük kentlerden püskürtüldü. Ancak örgüt saldırılarına hala devam ediyor. El Şebab yakın geçmişte devlet başkanlığı sarayı ve Türk Büyükelçiliği’ni de hedef almıştı.
XS
SM
MD
LG