Erişilebilirlik

Somali’de Ölü Sayısı 24’e Yükseldi


Somalili yetkililer, güvenlik güçlerinin başkent Mogadişu’da otel saldıran silahlı kişileri öldürdükleri ve ölü sayısının 24’e yükseldiğini belirtti.

Güvenlik Bakanı Abdirisak Ömer Muhammed Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin 3 saldırganı Büyükelçi Oteli’ne düzenledikleri saldırıda öldürdüklerini ve 57 rehinenin kurtarıldığını kaydetti.

Saldırı Çarşamba günü akşam saatlerinde otelin dışında bomba yüklü bir araçla başladı. Burada dördüncü saldırgan öldü. Ardından otele giren saldırganlar oda oda gezerek konuklara ateş açtı.

Ömer, saldırıdan 12’si sivil, 3’ü güvenlik görevlisi ve 2 de Parlamento üyesi olmak üzere en az 17 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Mogadişu’daki Madina Hastanesi yaralarından ölen diğer 3 kişinin de hastaneye getirildiğini kaydetti.

Somali merkezli militan grubu Eş-Şebab saldırının sorumluluğunu üstlendi. Örgüt, oteli hedef aldığını, çünkü otelin Somali devlet yetkilileri tarafından kullanıldığını açıkladı. Otel, devlet başkanlığı sarayının yakınında kentin straejik Maka-el- Mukarama yolunda bulunuyor.

Eş-Şebab otellere benzer saldırıları daha önce de gerçekleştirmişti. Sahafi Otel’e geçen Kasım’da düzenlenen saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi. Mart 2015’te Maka-el-Mukarama Oteli’ne düzenlenen saldırıda da en az 20 kişi yaşamını yitirmişti.

Çarşamba günkü saldırı Somalili yetkililerin yüksek düzeyde bir el-Şebab komutanının öldürüldüğünü açıklamasının ardından geldi. Muhammed Mahmud 2015’te Kenya’daki Garissa Üniversitesi Koleji’ne düzenlenen ve çoğunluğunu öğrencilerin olduğu 148 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıdan sorumlu tutuluyordu.

Mahmud’un ölümüyle ilgili iddialar çeşitli. Üst düzey bir Somalili yetkili Amerikan helikopterlerinin aracına füze fırlattığını belirtiyor.

Jubba bölgesinden bir güvenlik yetkilisi ise Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada militanın Amerkalıların eğittiği Somalili komandolar tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Amerikalı yetkililer ise yorum yapmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG