Erişilebilirlik

Somali'de Kuraklık İki Günde 110 Can Aldı


Somali’de son iki günde en az 110 kişinin kuraklık ve kirli sudan hayatını kaybettiği açıklandı. Ölenlerin çoğu kadın ve çocuk

Somali’nin yeni başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile düzenlediği basın toplantısında, ölümlerin ülkenin Bay ve Bakol bölgelerinde yoğunlaştığını söyledi.

Hayri, Somalileri ve uluslararası toplumu hayati bir acil durum planı hazırlamaya çağırdı.
Uluslararası Göç Örgütü, ağır kıtlıktan etkilenen yüz binlerce Somalili için 24 milyon 600 milyon dolarlık yardım başvurusu yaptı. İnsani yardım örgütleri, Somali’de şu anki durumun 2011’de 250 binden fazla insanın ölümüne yol açan kıtlıkla benzer olduğu uyarısı yapıyor.

Bölge sakinleri de Bay ve Bakol’da ishal salgını başladığını sadece bir köyde 60 kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor. İshal dışında kızamık da özellikle açlıktan zayıf düşen çocukları tehdit ediyor.

Bay bölgesinin başkenti Baidoa, Ölüm Şehri olarak biliniyor. Kentte 1992’deki kıtlıkta yüzbinlerce Somalili hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler'den göre kriz 6 milyon 200 bin insanı, yani ülke nüfusunun yarısından fazlasını tehdit ediyor. Tarım ve hayvancılık büyük darbe almış durumda. Binlerce insan, yemek bulma umuduyla, El Şebab teröründen kaçanların yaşadığı kamplara akın ediyor. El Şebab kontrolündeki bölgelerde yaşayanlara ise güvenlik nedeniyle yeterince yardım gönderilemiyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, hafta başında ulusal felaket ilan etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG