Erişilebilirlik

Somali’de Cumhurbaşkanlığı Sarayına Saldırı


Somali’de el Kaide bağlantılı militanlar cumhurbaşkanlığı sarayına saldırdı. Saldırıda Cumhurbaşkanı Hasan şeyh Muhammet yara almadan kurtuldu ama en az 17 kişi öldü

Somali’de faaliyet gösteren el Şebap örgütü, Başkent Mogadişu’daki Villa Somalia adı verilen cumhurbaşkanlığı sarayına saldırıyı üstlendi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırı sarayın dışında bir araca yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle başladı. Ardından 15-20 kadar silahlı saldırgan saraya girmeye çalıştı. Saldırganlara Afrika Birliği barış gücü kuvvetleri ve Somali güvenlik güçleri yanıt verdi.

Amerika’nın Sesi Somali Bölümü’ne açıklama yapan bir güvenlik yetkilisi, çatışmada yedi asker, en az sekiz militan ve iki kişinin daha öldüğünü bildirdi. Ölenler arasında Başbakanlık personel dairesi başkanı Muhammet Indha-Asse de bulunuyor.

Birleşmiş Milletler’in Somali özel temsilcisi Nick Kay, saldırının hemen ardından Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Muhammet’ten telefon aldığını, kendisinin saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı yayınladığı açıklamada saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi, Afrika Birliği askerleriyle birlikte el Şebap’ı ortadan kaldırma sözü verdi.

2011 yılında başkent Mogadişu’nun kontrolunu kaybeden el Şebap, zaman zaman hükümeti hedef alan saldırılar düzenliyor. Birleşmiş Milletler’den destek alan Muhammed’in hükümeti, ülkede 20 yıldır hüküm süren savaş ve hukuksuzluk ortamıyla mücadele etmeye çalışıyor.
XS
SM
MD
LG