Erişilebilirlik

Yaralılar Somali'den Türkiye'ye Nakledildi


Somali’de Bombalı Saldırıda Yaralananlar Tedavi İçin Türkiye’ye Getirildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Somali’de bombalı saldırıda yaralananlar tedavi için Türkiye’ye getirildi.

Somali’de bombalı saldırıda yaralananlar tedavi için Türkiye’ye götürüldü. 34 yaralı taşıyan Türk askeri uçağı Ankara’ya indi. Ambulanslar yaralıları taşımak için hazır bekledi. Türkiye, Somali’de Cumartesi günü düzenlenen ve 300’e yakın kişinin ölümüne, 400’den fazlasının da yaralanmasına neden olan saldırıyı sert şekilde kınadı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: "14 Ekim 2017 tarihinde Somali/Mogadişu’da meydana gelen elim terör saldırısında yaralanan insanlara sağlık desteği vermek maksadıyla; Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi bir nakliye uçağı, 16 Ekim 2017 tarihinde bölgeye intikal etmiş ve Sağlık Bakanlığı personeli ile birlikte Somali’den 34 yaralıyı tedavilerine devam edilebilmesi amacıyla Türkiye’ye getirmiştir."

Türkiye, saldırının ardından Somali’ye uçaklarla tıbbi malzeme yolladı. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da hafta başında yaralıların transferini organize etmek için Mogadişu’ya gitti.

Türkiye, Somali için önemli bir bağışçı ve yatırımcı konumunda. Ankara, Eylül ayında Somali’de büyük bir askeri eğitim merkezi kurdu. Merkez, El Şebab örgütüyle mücadele eden ülkede askeri birlikleri eğitecek.

XS
SM
MD
LG