Erişilebilirlik

Somali'de Patlama: En Az 20 Ölü


Cihatçı örgüt El Şebab, başkentteki lüks ve önemli noktaları hedef almasıyla biliniyor. Bu görüntü 28 Eylül günü yaşanan bir başka saldırıya aitS

Somali’nin başkenti Moşadişu’da, bomba yüklü bir kamyonun patlaması sonucu en az 20 kişi yaşamamı yitirdi. Patlamanın sesinin geniş bir alanda duyulduğu belirtiliyor.

Bombanın, Hodan bölgesinde bir oteli hedef aldığı düşünülüyor. Polis şefi Mohamed Hussein, güvenlik birimlerinin şüpheli olarak tanımladığı kamyonu takip etmiş olduklarını söyledi.

Patlamanın meydana geldiği noktada silah sesleri de duyuldu.

Patlama, Amerikan ordusunun Afrika bölgesi komutanının, Somali devlet başkanını ziyaretinden iki gün sonra meydana geldi. İki gün önce Somali savunma bakanı ve kara kuvvetleri komutanı da görevlerinden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Somali’de cihatçı örgüt El Şebab son dönemlerde ülkenin güney ve orta bölgelerinde askeri üslere yönelik saldırılarını arttırmıştı. El Şebab, başkentteki lüks ve önemli noktaları hedef almasıyla biliniyor.

Mogadişu’daki saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

ABD ordusu da, El Kaide bağlantılı El Şebab örgütüne karşı İHA saldırılarının sayısını arttırdı. El Şebab ile Somali ordusunun da yanısıra, Afrika Biliği’ne ait 20 bin asker de ülke içinde mücadele halinde.

XS
SM
MD
LG