Erişilebilirlik

Somali'de Bir CIA Görevlisi Öldürüldü


ABD ordusunun Somali'de 700 kadar askeri bulunuyor.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Somali’deki bir çatışma sırasında bir CIA görevlisi hayatını kaybetti.

New York Times gazetesinin haberine göre Amerika Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in Özel Aktiviteler Merkezi’ne bağlı paramiliter grubuna bağlı kıdemli bir CIA çalışanı çatışmada yaşamını yitirdi. CIA içerisindeki bu grup en tehlikeli görevleri yerine getiren birim olarak biliniyor.

CNN haber kanalı da söz konusu CIA görevlisinin, geçen hafta hayatını kaybettiğini haber verdi.

ABD’nin Somali’de görevli 700 askeri bulunuyor ve bu askerler Somali ordusunun eğitiminde görev alıyorlar. Somali güçlerine özellikle El Şebab terör örgütüne karşı operasyonlarına yönelik eğitimler veriliyor.

Washington yönetimi bu ayın başında, El Kaide bağlantılı El Şebab örgütünün bazı liderlerini kara listeye almıştı. Grup, Ocak ayında Kenya’da 3 Amerikalının da ölümüne neden olan bir saldırı düzenlemişti.

El Şebab örgütünün 3 ila 5 bin kadar militanının olduğu sanılıyor. Örgüt Somali’de hükümeti devirmek adına saldırılar yapıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Ocak ayında görevi yeni başkana devretmeden önce, Somali’deki ABD askerlerini de geri çekmeyi düşündüğünü söylemişti.

Başkanlığının ilk günlerindeyse Trump, Somali’deki askeri operasyonların genişletilmesi konusunda ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a yetki vermişti.

ABD yönetimi tarafından Şubat ayında hazırlanan bir raporda ABD’nin ve diğer Afrika ülkelerinin desteği ve Somali ordusunun çabalarına rağmen El Şebab’ın ülkede güç kazanmaya devam ettiğine dikkat çekilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG