Erişilebilirlik

Soma Faciası: Türkiye Yasta


Türkiye'yi yasa boğan Soma'daki maden faciasında göçük altındaki madencilerin ailelerinin zorlu bekleyişi sürüyor

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin'e ikili resmi ziyaret vesilesiyle yapacağı Pekin seyahatini ve Şanghay'daki uluslararası toplantıya katılımını iptal etti. Gül, cenaze törenine katılmak üzere yarın faciaya ev sahipliği yapan Manisa’nın Soma ilçesine gidecek.

Kılıçdaroğlu: “Olay, soğunkanlılıkla araştırılmalı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Ankara'daki programını iptal ederek Soma'ya gitti. Soma'da yaşanan faciadan dolayı duyduğu üzüntüyü vurgulayan Kılıçdaroğlu, olay gerçekleştiği andan itibaren CHP'li milletvekillerinin olay yerinde gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Millet olarak hepimizin başı sağolsun. Büyük bir acı. Olayın bir şekliyle aydınlanması gerekiyor. Sanıyorum bilirkişiler konuya el koyacaklardır. Olayın nasıl meydana geldiği, kayıpların nasıl olduğu, neden bu kadar büyük can kaybının olduğunun da araştırılması gerekiyor. Soğukkanlılıkla olayı araştırmamız gerekiyor. Acı çok büyük, yaralar taze, insanlar feryat içinde. Hepimizin biraz soğukkanlı davranarak olayı değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, ayrıca İngiltere'ye gerçekleştireceği ziyaretini iptal ettiğini de açıkladı.

Ricciardone: “Gönlümüzün en derinindesiniz”

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de, yayınladığı taziye mesajında şunları ifade etti:

“Soma'da meydana gelen maden faciası ile ilgili haberleri büyük üzüntü ile takip ediyoruz. Amerikan halkı adına, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziye dileklerimizi sunar, yaralılara acil şifala dilerim. Mahsur kalan madencilerin sağ salim kurtulmalarını umuyoruz. Gönlümüzün en derin yerinde ve düşüncelerimizdesiniz. Mümkün olan her türlü yardıma hazırız.”

İsrail: "Kederinizi paylaşıyoruz"

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Nizar Amer, yaptığı yazılı açıklamada, Soma'daki kömür oacağında yaşanan elim kaza nedeniyle İsrail Devleti'nin 66'ncı Bağımsızlık Günü resepsiyonumu erteleme kararı aldıklarını açıkladı. Açıklamada, "İsrail halkı, Türk halkının kederini paylaşıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralıların hızla iyileşmesini ve halen madende olan işçilerin her biri hakkında olumlu haberler gelmesini diliyor" denildi.

TBMM'de saygı duruşu

TBMM Genel Kurulu'nda bugün Soma'daki kazada hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan AKP, CHP, MHP ve HDP'nin imza attığı ortak taziye mesajı okundu.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Meclis'teki 1 dakikalık saygı duruşu öncesi yaptığı konuşmada, "Aldığımız haber yüreğimize büyük bir kor düşürdü. Akılarımızı, yüreklerimizi oradaki işçilere, ailelerine götürdü. Tarifsiz bir üzüntü içerisindeyiz. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüreklerimize biraz da olsa su serpecek göçük altında kurtarılmayı bekleyen madencilerimizden gelecek sevindirici haberleri umutla bekliyoruz. Dualarımız onlarla. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

TBMM Genel Kurulu, 1 dakikalık saygı duruşu ardından gelecek hafta Salı günü toplanmak üzere kapandı.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG