Erişilebilirlik

Solingen Saldırısının 20. Yıldönümü


Almanya’nın Solingen kentinde beş Türk’ün öldüğü kundaklama olayının üzerinden tam 20 yıl geçti ama olay unutulmadı

Almanya'da yaşayan Türk toplumunun yüreğini dağlayan, göç tarihine kara harflerle yazılan olaylardan biri bundan tam 20 yıl önce 29 Mayıs 1993 tarihinde Solingen’de meydana geldi.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
Linki indirmek için

O gece Solingen'de ırkçı Almanlardan oluşan bir grup bir Türk ailesinin evini kundaklarken, çıkan yangında Genç ailesinden Hatice Genç, Saime Genç, Hülya Genç ve Gürsün İnce ile misafir olarak evde bulunan Gülistan Öztürk hayatını kaybetti.

Kundaklamanın faili dört Alman yakalanarak Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde yargılandı, üçü 10’ar yıl, biri ise 15 yıl hapis cezası aldı. Saldırının failleri demir parmaklıkların ardına kondu, ancak beş aile mensubunu kaybeden Genç ailesinde ve Almanya'daki Türk toplumunda bu olay hiç unutulmadı, iki Almanya'nın 1991'de birleşmesinden sonra parlayan Türk düşmanlığının simgesi oldu.

O dönemde ve sonrasındaki yıllarda, beş aile ferdini kaybeden anne Mevlüde Genç'in affedici ve kardeşlik dolu tavrı Türk toplumunun tepkilerini ve ırkçılıktan duyulan korkuyu bir nebze olsun hafifletti. Mevlüde Genç olayın 20. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada da toplumsal barışın kendi acısından daha önemli olduğunu söyledi.

Mevlüde Genç'in güzel dileklerine rağmen son 20 yılda kesilmeden süren ırkçı saldırılar aslında Solingen'deki yangının hala küllenmediğini de gösterdi. Solingen'deki kundaklamadan bugüne kadar Almanya da aşırı sağcı ve ırkçı saldırılara hedef olan yaklaşık 180 kişi hayatını kaybetti. Çeşitli istatistik ve raporlara göre, düzenlenen kundaklama ve diğer ırkçı saldırılarda 45 Türk yaşamını yitirdi, yüzlerce ev, işyeri, cami ve dernek zarar gördü.

Solingen'le olumsuz açıdan doruk noktalarından birine ulaşan göçmen ve mültecileri hedef alan kundaklamalar Almanya’daki Türk toplumunun hafızasında bugün de önemli bir yer tutuyor. Oturdukları binalarda, mahallelerinde çıkan her yangında Almanya’daki Türklerin yüreği ağzına geliyor. Uzmanlar Solingen sonrasında yangınların Türk toplumunda travma haline geldiğini savunuyor.

Bu arada Solingen faciasının merkezi anma töreni Çarşamba günü yapılacak. Törene Alman hükümeti adına uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Solingen'in bulunduğu Kuzey-Ren Vestfalya eyalet hükümeti adına eyaletin Başbakan Yardımcısı Sylvia Löhrmann ile Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katılacak.
XS
SM
MD
LG