Erişilebilirlik

Solaryum Genç Yaşlarda Kanser Riskini Arttırıyor


Solaryuma girmenin, ölümcül bir cilt kanseri türü melanoma yakalanma riskini genç yaşlarda arttırdığı bir araştırmayla ortaya kondu. Araştırtırmaya göre solaryum yataklarının yaydığı ultraviyole ışınları genetik mutasyona uğrayarak ciltte tümürlere neden oluyor.

Toplam 336 melanom hastası üzerinde yapılan araştırmaya göre daha önce solaryum kullanmış olan 114 hasta ile hiç solaryuma girmemiş 222 hastanın verileri karşılaştırıldı. Melanom riskini arttıran cinsiyet, cilt türü, saç ve göz renki, güneş altında geçirilen vakit ve aile geçmişi de hesaba katıldığında, solaryum kullananlarda bu cilt kanserinin 10 yıl daha erken yaşta geliştiği belirlendi.

Solaryuma girenlerde melanomla bağlantılı genetik mutasyon oranı yüzde 43 olurken, solaryum kullanmayanlarda bu oran yüzde 28’de kaldı.

Araştırmanın yazarlarından Doktor Toni Burbidge, solaryumun güneşe çıkmadan önce koruyucu bir tabaka oluşturmak için az kullanılmasının bile güvenli olmadığını söyledi. Burbidge, “Kümülatif anlamda maruz kalınan ultraviyole artıyor bu da daha erken melanom teşhisiyle sonuçlanıyor” dedi.

Burbidge, solaryum yataklarındaki yüksek seviye ultraviyole ışığının cilt hücrelerince emilince DNA’da hasar yaratttığına, bu hasarın mutasyona uğrayarak zaman içinde kansere neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Erken yaşlarda, daha uzun veya daha sık seanslarla solaryumda bronzlaşma, DNA hasarını arttırıyor. Bu hasar genelde kendini güneş yanığı ya da fazla bronzlaşma ile gösteriyor.

Bu mutasyon, solaryumda vücudun tüm bölgeleri ışığa maruz kaldığından daha sık görülüyor.

Ancak çalışmanın Kanada’da yani güneşin etkisinin, dünyanın diğer bölgelere göre farklı olduğu bir yerde yapılması, araştırmanın sonuçlarını sınırlıyor.

Yale Üniversitesi Tıp Fakuültesi’nden Doktor David Leffell’a göre Kanada’nın Calgary şehrinin Ekvator’a uzaklığı ve kış mevsiminin uzun geçmesi nedeniyle araştırma solaryumun melanom riski üzerindeki etkisini azımsıyor olabilir.

Zira güneşin yaydığı ultraviyole radyasyonunu, melanom ve diğer cilt kanseri çeşitlerine neden olan gen mutasyonu ile yakından ilgili.

Doktor Leffell, solaryum yataklarının da aynı etkiyi yarattığını ve cilt ne kadar erken yaşta ultraviyoleyle tanışırsa ilerleyen yıllarda kanser riskinin o kadar arttığına dikkat çekiyor.

XS
SM
MD
LG