Erişilebilirlik

Sokağa Çıkma Yasağının Sur’a Maliyeti 50 Milyon


Kıbrıs, İnönü, Gazi ve Melik Ahmet caddeleri üzerinde bulunan 395 işletme ve esnafla görüşen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), ekonomik zararın tespiti amacıyla bir anket düzenledi. Tekstil, kuyumcu, iletişim, gıda, lokanta, otel gibi farklı sektörlerle görüşen DTSO sonuçları topladığı raporu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’a verdi.

DTSO’nun raporuna göre; görüşme yapılan işletmeci ve esnafın %66’sı, 90 gün ve üzerinde kapalı kaldı. Ankete katılanların %80’i işyerlerinin kira olduğunu belirtirken, yasak boyunca çalışanların da ciddi bir gelir kaybına uğradıklarını vurguladı.

Anket çalışmasının sonuçlarına göre bölgedeki işletmelerde çalışan sayısı, yasak öncesine göre %30 azaldı. Ankete katılan 395 işletmeci ve esnafın bu dönemde uğradığı zarar ise yaklaşık 50 milyon TL olarak belirlendi. Yasakların sürdüğü süre zarfında, esnafın sadece %5’i işyerlerini ya tümden kapattı ya da başka yere taşındı. Yüzde 95’i ise mevcut birikimlerini kullanarak veya borçlanarak ayakta kalmaya çalıştı.

Sur İlçesi’ne dair oluşan güvenlik endişesi nedeniyle yerel ve çevre illerden gelen müşterilerini kaybettiklerini ifade eden esnaf, Sur’daki belirli mahallelerde yasağın devam etmesi, daha önce yasak uygulanan caddelere de kontrollü giriş-çıkışların sağlanması nedeni iş hacimlerinin normale dönmediğine dikkat çekti.

Raporun talep ve öneriler bölümünde ise Sur’un afet kapsamına alınması istendi. Bu bölümde yer alan diğer talepler şöyle:

  • Yasak süresince oluşan hasarın ve zararların karşılanması,
  • İşletme ve esnafı kısa sürede finansman açısından rahatlatacak uzun vadeli faizsiz kredi ve hibenin sağlanması,
  • Mevcut banka borçlarının yapılandırılması, faizsiz olarak ötelenmesi, yeni krediler konusunda kolaylıkların sağlanması,
  • Çekleri yazılan işletme ve esnaf için sicil affı sağlanması,
  • SGK, vergi, oda aidatları gibi ödemelerin silinmesi / Bir yıl süre ile ertelenmesi ve oluşan faizlerin silinmesi,
  • Özellikle Hasanpaşa Hanı, Vakıflar İşhanı, gibi vakıflara ait iş yerlerinde biriken kira bedellerinin silinmesi,
  • Sur içinden alışveriş yapılması konusunda özendirici kampanyaların düzenlenmesi.

Sur’da 103 gün süren operasyon Mart ayı başında tamamlandı. Ancak bölgedeki bazı mahallelerde halen sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

XS
SM
MD
LG