Erişilebilirlik

Sürücüsüz Taksiler Yolda


Kendi kendine giden elektrikli taksilerin çok yakında yollara çıkacağı düşünülüyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre Amerikalı şirket General Motors ve “paylaşım ekonominin” oluşturduğu taksi şirketi Lyft işbirliğine giderek Chevrolet Bolt modellerini şoförsüz taksiye dönüştürmeye karar verdi. Gazete bu hizmetin bu sene içinde başlayabileceğini bildiriyor.

İlk denemelerin hangi kentte yapılacağı açıklanmadı.

GM’in Lyft projesine 500 milyon dolarlık yatırım yaptığı ve bu kararın Uber taksi uygulamasını zorlayacak bir hamle olduğu düşünülüyor. GM aynı zamanda 2 yıldır kendi kendine giden araba teknolojisi üzerinde çalışan San Francisco merkezli Cruise Automation şirketini 1 milyar dolara satın almayı planlıyor.

Anlaşmanın aynı zamanda GM’in Bolt’u satabilmesi için bir yöntem olduğu düşünülüyor. Wall Street Journal, elektrikli otomobil pazarının bu sene zayıf olduğuna dikkat çekiyor.

Proje aynı zamanda GM’in, Silikon Vadisi’nin sürücüsüz otomobil girişimlerine yetişme çabası. Hem Tesla hem de Google’ın yan şirketi olan Alphabet Inc. yıllardır bu teknoloji üzerinde çalışıyor.

Lyft de Pittsburg’deki araştırma merkezinde sürücüsüz araçlar üzerinde çalışıyor. Wall Street Journal, şirketin 2020’de kendi kendine giden araçları filosuna katmayı umduğunu belirtti.

Şoförsüz araçların gelişiminin yasal düzenlemeler, sigorta ve tazminat yükümlülükleriyle ilgili belirsizlikler yüzünden yavaş ilerlemesi bekleniyor.

Lyft, bu zorlukların üzerinden gelebilmek için araçlarda acil durumda müdahale edebilecek şoförleri bulundurmayı sürdüreceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG