Erişilebilirlik

2014 Kış Olimpiyatları Bugün Soçi'de Başlıyor


Uzmanlar Soçi olimpiyatlarının barışçı bir ortamda geçmesini sağlamak için Putin’in bütün gücünü ortaya koyduğuna inanıyor.

Rusya Sochi Olimpiyat Oyunları için 50 milyar dolar harcama yaptı. Harcamaların büyük bir bölümü, terör saldırılarına karşı güvenlik önlemleri için yapıldı. Kentte 100 bine yakın polis ve asker görevlendirildi

Kış Olimpiyat Oyunları, 7 Şubat’ta Rusya’nın Sochi kentinde başlıyor.

Rus yetkililer, Kış Olimpiyatları için 50 milyar dolar harcama yaptı. Bu şu ana kadar tarihin en pahalı olimpiyatları olacak. Londra’da 2012 yaz olimpiyatları için 15 milyar dolar harcanmıştı.

RAND Kuruluşu güvenlik ve terör uzmanı Brian Jenkins, harcamaların önemli bölümünün, terör saldırısı olasılığına karşı güvenlik amacıyla yapıldığına dikkkati çekiyor. “Kentte 70 ila 100 bin polis görevlendirildi” diyen uzman, Rus yetkililerin şüphelileri bulmak amacıyla kapı kapı arama yaptığı duyumları aldığını söylüyor.

Sochi plakasına sahip olmayan araçların kente alınmadığını kaydeden Brian Jenkins, Rus polisinin acil müdahale edebilecek şekilde, güvenlik ve iletişim sistemleri kurduğunu, gerektiğinde her türlü haberleşmeye müdahale edebilecek sistemlere sahip olduğunu bildiriyor.

Tehdit Kafkaslar kökenli

Sochi Olimpiyatları’nı hedef alabilecek en büyük tehdit, Çeçenistan ve Dağıstan gibi, Kuzey Kafkaslar kaynaklı ayrılıkçı ve cihatçı gruplar. Bu bölgeler Sochi’den 500 kilometre uzakta, ama buralarda faaliyet gösteren militan örgütler, olimpiyatları sabote etmeye niyetli olduklarını açıkladı.

Bu gruplardan biri, Aralık ayı sonunda Volgagrad kentinde düzenlenen çifte bombalı saldırıyı üstlendi. Sochi’ye 600 kilometre uzaktaki Volgagrad’taki terör saldırısında 30’u aşkın kişi hayatını kaybetmişti.

Georgetown Üniversitesi terör uzmanı Bruce Hoffman, Sochi’nin güvenlik önlemleriyle tamamen kuşatma altına alındığını söylüyor. Sochi Kış Olimpiyatları’nın 1972’deki Münih Olimpiyat Oyunları’ndan bu yana en büyük tehdide maruz kaldığına dikkati çeken uzman, Münih’te İsrailli atletleri hedef alan terör saldırısının yalnızca olimpiyat oyunları değil, sonraki tüm spor karşılaşmaları için büyük güvenlik önlemleri alınmasına yol açtığını hatırlatıyor.

‘Teröristler spor karşılaşmalarını hedef almak zorunda değil’

Bruce Hoffman, Sochi’de alınan yoğun güvenlik önlemleri yüzünden kentte terör eylemi düzenlemenin kolay olmayacağının altını çizerek, olimpiyatları gölgelemek için yalnızca spor karşılaşmalarının hedef alınmayabileceğine dikkati çekiyor. Uzman, “Karşılaşmalara ya da sporculara, hatta seyircilere bile yaklaşamayabilirler. Ama amaçları, Ruslar’ın hayatlarını zorlaştırmak, olimpiyat oyunlarının heyecanını gasp etmek olacak” diyor.

RAND Kuruluşu’ndan Brian Jenkins, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Sochi Olimpiyat Oyunları’na büyük yatırım yaptığını söylüyor. Rusya’nın olimpiyat oyunlarına en son 1980’de ev sahipliği yaptığını belirten uzman, bunun tam Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ın işgalinin ertesi yılına rastladığını hatırlatıyor. Moskova Olimpiyatları’nı 60 ülkenin boykot ettiğini kaydeden Jenkins, “Moskova Ruslar için fiyaskoydu, ama Sochi yeniden doğuş oldu” diyor.

‘Putin prestijini ortaya koydu’

Kuzey Kafkaslar uzmanı Thomas de Waal, Sochi olimpiyatlarının barışçı bir ortamda geçmesini sağlamak için Putin’in bütün gücünü ortaya koyduğuna inanıyor. “Putin’i markalaştıran, Rusya’yı tekrar dünya haritasına yerleştirmesi oldu” diyen uzman, Putin’in Rusya’yı yeniden güçlü hale getirdiğini, saygınlık kazandırdığını, bir prestij merkezi yaptığını söylüyor. Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in özellikle spor ve açık hava faaliyetlerinden hoşlandığını da vurgulayan uzman, Rus liderin Sochi oyunları için olağanüstü çaba gösterdiğini ve para akıttığını belirtiyor.

Thomas De Waal, eğer Sochi Olimpiyat Oyunları sorunsuz geçerse, bunun en fazla Vladimir Putin’i rahatlatacağını; her şey ters giderse de sorumluluğun üzerinde kalacağını düşünüyor.
XS
SM
MD
LG