Erişilebilirlik

Soçi Ev Sahipliği İçin Gururlu Ama Kentin Geleceği Belirsiz


Soçi Olimpiyatlara Ev Sahipliği Yapmaktan Gururlu, Fakat Şehrin Geleceği Belirsiz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Sochi sakinleri yıllardır olimpiyat hazırlıkları yüzünden rahatsızlık yaşadı. Kentte son yedi yıl içinde yedi yeni spor tesisi inşa edildi. Peki, Sochi halkı kış oyunlarına ev sahipliği yapma konusunda ne düşünüyor?

Sochi’nin sahil şeridinde boy gösteren ve 51 milyar dolara mal olan Olimpiyat tesisleri, sporcuların ve izleyicilerin övgüsünü kazandı.

Önceleri olimpiyatlara ev sahipliği yapma konusuna sıcak bakmayan Sochi sakinleri de şimdi büyük bir işi başarmanın gururunu yaşıyor.

Anastasia Vodoloyev: “Olimpiyat oyunlarının Sochi’de yapılacağını ilk duyduğumda üzüldüm. Çünkü hazırlıklar kent sakinlerine birçok sorun yaşattı. Ama şimdi çok mutluyuz ve ülkemizle gurur duyuyoruz.”

Vladimir Malegin: “Sochi çok gelişti. Eskiden buradan yol geçiyordu. Şimdiyse köpeğimi gezdirebileceğim bir park haline geldi. Çok mutluyum.”

Sochi halkı yeni kara ve tren yolu projelerinden de memnun. Ancak kente çeki düzen vermenin çevreye zararı oldu. Atıkların kırsal bölgelere yığıldığına dair birçok şikayet yapıldı.

Vladimir Kimaev, Kuzey Kafkasya Çevresel İzleme Grubu’yla çalışıyor: “Yerel halk için çok rahatsız edici bir durum çünkü atık yığınlarına çok yakın yaşıyorlar. Burada hem inşaat hem de belediye atıklarından, yani Sochi’nin bütün çöplerinden söz ediyoruz.”

Dağ kasabaları, kayak yarışları için dönüşüme uğramış. Yeni tren yolu, sahil ve dağlar arasındaki mesafeyi 40 dakikaya indirmiş.

Edouard Baturi, Krasna Polyana’da küçük bir evde yaşıyor: “Eskiden herkesin hayvanları vardı. Tam bir kasaba hayatı yaşıyorduk. Olimpiyatlar her şeyi değiştirdi, bu değişikliğe ayak uydurmak zor.”

Ancak olimpiyat ruhu Baturin’i de içine almış: “Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak çok gurur verici.”

Rus organizatörler, Sochi’ye oyunlar sonrasında akın edecek turistlerin olimpiyat maliyetini karşılayacağını söylüyor.

Ancak turist akını konusunda şüpheler var. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Sochi’de Olimpiyat sonrası kazançların sınırlı olacağı uyarısında bulunuyor.

Sakin kıyı kenti Sochi’de yaşayanlarsa, bütün dünyanın dikkatle izlediği olimpiyatlara ev sahipliği yapmaktan memnun.
XS
SM
MD
LG