Erişilebilirlik

Snowden'den Almanya'yı Karıştıran Yeni Açıklama


Berlin'de eski Amerikan istihbaratçısı Snowden'i destekleme gösterisi
ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın eski istihbarat görevlisi Edward Snowden’in açıklamalarıyla ortaya çıkan izleme skandalı, Almanya’da yeni boyutlar kazanıyor.

Elindeki gizli belgeleri haftalardır basına sızdırarak Washington yönetimini zora sokan Snowden, bu kez Der Spiegel dergisine verdiği yeni demeçte Amerikan NSA ile Alman İstihbarat Teşkilatı BND’nin bilinenden çok daha sıkı şekilde ortak çalıştıklarını, Alman istihbaratının NSA’nın ‘Prism’ adlı gizli dinleme ve izleme programından yıllardır haberdar olduğunu ve ABD’li meslektaşlarına destek sağladığını açıkladı.

Snowden Alman İstihbarat Teşkilatı’nın özellikle Ortadoğu ve kriz bölgelerinde ve terörle mücadele alanında elde ettiği bilgileri Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ile paylaştığını söyledi.

BND Başkanı Gerhard Schindler Parlamento Denetleme Komisyonu önünde, NSA ile BND’nin işbirliğini doğrularken, Federal Hükümet konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapmadı.

Snowden geçen hafta NSA’nın ‘Prism’ programıyla Almanya’da ayda ortalama 500 milyon internet trafiğini izleyip, telefon konuşmalarını dinlediğini açıklamış ve açıklama Almanya’da büyük tepkiye neden olmuştu.

ABD istihbarat örgütlerinin Almanya’yı Irak, Çin ve İran gibi ülkelerle aynı sınıfta değerlendirmesinin ortaya çıkması üzerine birçok Alman siyasetçi iki ülke arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesini talep ederken Başbakan Angela Merkel ve istihbarattan sorumlu Federal İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich’in konuyla ilgili sadece temkinli açıklama yapmaları şaşkınlığa yol açmıştı.

Merkel’in doğrudan açıklama yapmaması dikkati çekerken, sözcüsü Stefen Seibert ‘Artık Soğuk Savaş döneminde değiliz’ diyerek ABD’den güvenin yeniden tesis edilmesi için adım atmasını istemişti.

Snowden’in Der Spiegel’deki son açıklamalarını değerlendiren siyasi yorumcular, Merkel ve Friedrich’in BND’nin NSA ile ortak çalışmalarını uzun zamandır bildiklerini ve bu yüzden neredeyse sessiz kalarak konuyu geçiştirmeyi tercih ettiklerini savunuyor.

Başta Sosyaldemokrat SPD olmak üzere muhalefet partileri, Merkel’in tutumunu ‘skandal’ olarak niteliyor ve başbakana baskıyı artırarak bildiklerini kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyor.

Bu arada Der Spiegel’de yer alan bilgilere göre BND de ‘Prism’ tarzında dijital casusluk programı geliştirmeyi hedefliyor. Bu amaçla 100 milyon Euro’luk bir bütçenin öngörüldüğünü belirten dergi, Alman istihbaratçıların NSA’dan bu süreçte destek gördüklerini aktarıyor.

Uzmanlar Alman istihbarat kurumlarının ABD ve İngiltere istihbarat birimleri ile kıyaslandığında özellikle dijital ve elektronik izleme gibi modern teknolojilerde çok geri durumda bulunduğunu, yurtdışıyla olan telefon ve internet trafiğinin ancak yüzde 5’ini takip edebilecek kapasitesi olduğunu söylüyor.

Dergide yer alan bir diğer bilgi ise, ABD Ordusu’nun Almanya’daki Wiesbaden kenti yakınlarındaki üssünde yeni bir istihbarat merkezi kurduğu şeklinde. Buna göre ‚Consolidated Intelligence Center’ adını taşıyan merkez, en modern dinleme ve casusluk sistemleri ile donatılıyor. 124 milyon dolara mal olacak merkezin ileride NSA tarafından da kullanılması planlanıyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG