Erişilebilirlik

Snowden İnsan Hakları Örgütleriyle Görüştü


Amerika’daki gizli telekulak operasyonunu deşifre eden eski istihbaratçı Edward Snowden, bir Latin Amerika ülkesine gidinceye kadar geçici olarak Rusya’ya sığınma talebinde bulundu.

Moskova ise, istihbarat skandalının ayrıntılarını açıklamadığı sürece Snowden’in geçici süre kalmasına fırsat tanıyacağı yönünde işaretler veriyor.

30 yaşındaki eski Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden bugün transit salonunda mahsur kaldığı Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’nda Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme örgütlerinin temsilcileri ve Rus avukatlarla bir araya geldi.

Snowden’la görüşen İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Moskova temsilcisi Tatyana Lokşina, Amerikalı eski istihbaratçının Rusya’da temelli kalmak istemediğini, eninde sonunda bir Latin Amerika ülkesine gitmek istediğini söyledi.

WikiLeaks sitesi, görüşmeden sonra Edward Snowden tarafından gönderilen, bir Latin Amerika ülkesine gidinceye kadar Rusya’da kalmak istediğini bildiren bir mesaj yayınladı.

Şu ana kadar üç Latin Amerika ülkesi, Venezuela, Bolivya ve Nikaragua, Snowden’e sığınma hakkı tanıdı. Ancak Amerikan hükümetinin pasaportunu iptal etmesi yüzünden Snowden, Rusya’dan ayrılamıyor. Amerika ayrıca Snowden’ı casusluk suçlamasından yargılayacağını açıkladı. Amerika Snowden’ın gizli programı açıklamasından sonra terörle mücadele faaliyetlerinin büyük zarar gördüğünü savunuyor.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Hawaii bürosunda çalışırken, Hong Kong’a kaçmış ve burada gazetelere, Daire’nin Amerikan vatandaşlarının telefon ve internet iletişim verilerinin toplandığı gizli bir programın varlığından söz etmişti. Snowden ayrıca telefon şirketlerinin Ulusal Güvenlik Dairesi’yle işbirliği yaptığını da söylemişti.

Üç hafta önce Hong Kong’dan Rusya’ya geçen Snowden, bu ülkeye sığınma talebinde bulunmak istese de, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ancak gizli programla ilgili bilgi sızdırmaya son vermesi durumunda bu talebin düşünüleceğini bildirmişti.

Edward Snowden’ın yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yayınlayan Moskova hükümeti, Amerikalı eski istihbaratçının bilgi sızdırmaya son vermek koşuluyla ülkede geçici süre kalmasına izin verdiğini bildirdi.
XS
SM
MD
LG