Erişilebilirlik

Berlin'de ‘İslamcı Aşırılığa Karşı Tedbir’ Zirvesi


Berlin'de ‘İslamcı Aşırılığa Karşı Tedbir’ Zirvesi

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich’in düzenlediği ‘İslamcı aşırılığa karşı tedbir’ zirvesi ülkedeki Müslüman örgütlerin tepkisini çekti. Hans-Peter Friedrich göreve gelir gelmez ayağının tozuyla yaptığı ‘İslam Almanya’ya ait değildir’ şeklindeki açıklamasıyla büyük tepki toplamış, bu sözler İslamiyet’le ilgili tartışmaları da beraberinde getirmişti. Yılda iki kez toplanan Alman İslam Zirvesi’ne de ev sahipliği yapan Bakan, geçen Mart ayındaki son toplantıda, Müslüman kuruluşlarla ilişkilerde güvenlik konularına ağırlıklı verileceğini ve radikal gruplarla mücadele için özel bir güvenlik zirvesi düzenleyeceğini açıklamıştı.

Bugün Berlin’de yapılan zirvenin ana konusu Almanya’da yetişen ve aşırı örgütlere üye olan Müslüman gençlere karşı alınabilecek önlemler oldu. Buluşmada Almanya’daki Müslüman çatı örgütleri ile ortak bir şekilde Müslüman gençlerde şiddet ve aşırılık konularını ele aldıklarını ifade eden Friedrich, değişik dinlere mensup insanların Almanya’da barış içinde yaşadıklarını ve Müslümanların güvenlik konularında işbirliği yapması gerektiğini söyledi. İslam dinine inananları töhmet altında bırakmak ya da genelleştirmek gibi bir niyeti olmadığını açıklayan bakan, Müslümanların büyük çoğunluğun Almanya’da güvenlik yönünden hiç bir tehlike oluşturmadığını da söyledi. Zirve ile ilgili eleştirilere cevap olarak yorumlanan bu açıklama Müslüman toplumunu temsilcilerini tatmin etmedi. Zirveye katılmayı reddeden Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi, konuya yaklaşımın, Müslümanları sorun olarak gösterdiğini savundu. Yeşiller Partisi’nden Federal milletvekili Mehmet Kılıç ise İslam’ın Almanya’nın bir parçası olmadığı gibi genelleyici bir ifade kullanan bir Bakan’dan İslam’la ilgili yapıcı bir yaklaşımın beklenemeyeceğini ve bugünkü zirvenin de gündem saptırmayı amaçladığını öne sürdü.

Dindar insanları, potansiyel tehlike gibi görme çabalarının yanlış olduğunu belirten Yeşiller Partisi Federal milletvekili Mehmet Kılıç, hükümetteki Birlik Partileri’nin bu tarz yaklaşımla muhafazakar ve göçmen karşıtı seçmene göz kırptığı görüşünde.

Bu arada hafta içinde bir araya gelen Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı terörle mücadele kapsamında, Almanya’da propaganda çalışmaları yapan Selefi grupların daha yakından izlenmesini kararlaştırdı. Alman Anayasayı Koruma Örgütü, ülke çapında 2,500 Selefinin bulunduğunu tahmin ediyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG