Erişilebilirlik

Siyah Gencin Vurulmasının Ardından Protestolar Sürüyor


Siyah Gencin Vurulmasının Ardından Protestolar Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

ABD’nin Minnesota eyaletinde 20 yaşındaki siyah Amerikalı bir genç, aracının trafikte polis tarafından çevrilmesi sırasında vurularak öldürüldü. Olayın ardından düzenlenen protesto gösterileri, polis ve eylemciler arasında çatışmalara sahne oluyor

ABD’nin Minnesota eyaletinde 20 yaşındaki siyah Amerikalı bir genç, aracının trafikte polis tarafından çevrilmesi sırasında vurularak öldürüldü. Olayın ardından düzenlenen protesto gösterileri, polis ve eylemciler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Minneapolis’in Brooklyn Center kasabasında yetkililer gece 10’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna rağmen yüzlerce kişi gösterilerin başladığı Pazar gününden bu yana emniyet binası önünde toplanmaya ve ölen genç için adalet çağrısı yapmaya devam ediyor.

Polis kalabalığa dağılmaları için çağrı yaptı, yaşanan arbedede göstericiler polise nesneler fırlattı, polis de eylemcileri dağıtmak için gaz bombası attı.

Gösteriler devam ederken 20 yaşındaki Daunte Wright’ı vuran polis istifa etti.

26 yıldır polislik yapan Kim Potter Pazar günü yaşanan olayın ardından idari izne çıkarılmıştı. Wright’ın vurulduğu yer aynı zamanda geçen Mayıs ayında polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd’un davasının görüldüğü Minnneapolis kentine de çok yakın.

Bölge emniyet müdürü Tim Gannon da Salı günü istifa etti. Gannon, bir gün önce olayla ilgili yaptığı açıklamada Potter’ın Wright’ı yanlışlıkla vurduğunu, şok tabancası yerine gerçek tabancasını çektiğini söylemişti. Polisler tehdit anında tabancayla müdahale etmek yerine ölümcül olmayan şok tabancasını kullanmak üzere eğitim alıyor.

Daunte Wright’ın erkek kardeşi düzenlenen anma etkinliğinde Gannon’un olayın kaza olduğu şeklindeki açıklamasını sorguladı.

Dallas Bryant, ‘‘Kardeşim birilerinin tetik çekme merakı yüzünden hayatını kaybetti. Sağınızla solunuzu ayırt edebilirsiniz. Plastikle metal arasındaki farkı bilirsiniz. Hepimiz biliriz. Gece ve gündüz arasındaki farkı biliriz’’ dedi.

20 yaşındaki siyah Amerikalı Wright’ın trafikte çevrilmesi sırasında vurularak öldürülmesi olayında adı geçen polislerin cezalandırılp cezalandırılmayacağını zaman gösterecek.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG