Erişilebilirlik

Irkçı Cinayetle İlgili 3 Kişinin Yargılaması Başladı


Amerika’nın Georgia eyaletinde 4 ay önce siyah Amerikalı Ahmaud Arbery’nin koşu yaptığı sırada öldürülmesiyle ilgili olarak 3 kişinin yargılanmasına başlandı. Gözaltına alınan 3 beyaz Amerikalı hakkında hazırlanan iddianamede, cinayet ve diğer bazı suçlamalarda bulunuldu.

25 yaşındaki Ahmaud Arbery’nin öldürülmesinden yaklaşık 10 hafta sonra ortaya çıkan ve sosyal medyada hızla yayılan cinayet anını gösteren video cinayetle ilgili halen kimsenin tutuklanmamış olması nedeniyle ciddi tepkilere neden olmuştu. Polis, söz konusu videonun Mayıs ayında ortaya çıkmasıyla soruşturmayı derinleştirdi.

Videonun ortaya çıkmasından günler sonra, koşarken Arbery’yle karşılaştıkları görülen eski polis memuru 64 yaşındaki George McMichael ve 34 yaşındaki oğlu Travis McMichael, cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı. Arbery’nin vurulmasının video kaydını alan 50 yaşındaki William Roddie Bryan Jr. da bir süre sonra benzer şekilde tutuklandı.

Juri, tutuklu 3 kişi hakkında 9 farklı suçlamada bulunan iddianameyi kabul etti. Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Arbery’i kamyonetiyle takip ettiğini kabul eden eski polis memuru ve oğlu, koşarken görünce yakında bir yerde hırsızlık yaptığını ve kaçmakta olduğunu düşündükleri Arbery'yi yakalamak için takip ettiklerini öne sürdüler.

Cinayeti kayda alan Bryan’ın avukatıysa müvekkilinin olaya sadece tanık olduğunu söyledi ve mahkemeyle tam olarak işbirliği yaptığı savunmasında bulundu.

Öldürülen Arbery’nin aile avukatıysa iddianamedeki suçlamaların karşılığının idam cezası olduğunu, ancak savcılığın henüz bu yönde bir mütalaada bulunmadığını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG