Erişilebilirlik

Sivil Toplum Endişeli Ama Seçime Hazırlanıyor


Türkiye 1 Kasım Genel Seçimleri’ne doğru terör olaylarıyla çatışma atmosferinde görüntüsü çizerken, sandık sonuçları açısından sivil toplum örgütleri gönüllü çalışmalarına başladı. “Ankara’nın Oyları" gönüllü örgütlenmesi kurucularından Tamer İşçen, “Biz oyları çaldırmamaya çalıştık, nasıl olduysa seçimin tamamın çalındı” diyerek seçmen, sandık ve seçim güvenliği bakımından yorum yapmaktan dahi sıkıntı duyduğunu ifade etti.

Türkiye 1 Kasım Genel Seçimleri’ne doğru terör olaylarıyla çatışma atmosferinde görüntüsü çizerken, sandık sonuçları açısından sivil toplum örgütleri gönüllü çalışmalarına başladı. “Ankara’nın Oyları" gönüllü örgütlenmesi kurucularından Tamer İşçen, “Biz oyları çaldırmamaya çalıştık, nasıl olduysa seçimin tamamın çalındı” diyerek seçmen, sandık ve seçim güvenliği bakımından yorum yapmaktan dahi sıkıntı duyduğunu ifade etti.

Ankara’nın Oyları adlı örgütlenme, ilk eğitim çalışmasını açık havada Anıtpark’ta gerçekleştirdi ve 1 Kasım gününde sandıklarda müşahit olarak gönüllü oy nöbeti tutacak vatandaşlarla buluştu.

Ankara’nın Oyları kurucularından Tamer İşçen ve eğitimcilerinden Esen Özbayramoğulları, seçime hazırlık kapsamında yürüttükleri eğitim çalışması ve süreci Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla perşembe ile pazar günlerini kapsayan dört günlük tatil olarak planlanan dönemde seçimler yapılacak olması, Türkiye’de sandığa gidecek seçmen sayısında düşüş olacağı endişesini de gündeme taşıyor. Ancak İşçen, Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği tarih üzerinde artık yorumda bulunmamak gerektiği taraftarı. İşçen’e göre, seçmenler 1 Kasım tarihinin anlamını gayet iyi değerlendirebilir.

7 Haziran Genel Seçimleri sonuçları itibariyle hükümet kurulamamasının ardından yeniden seçim sürecine girilmesini yorumlayan İşçen, “Biz oyları çaldırmamaya çalıştık, nasıl olduysa seçimin tamamın çalındı biz yine elimizden geleni yapacağız. Ankara’da ‘Oy ve Ötesi’ ile birlikte omuz omuza son seçimdeki başardığımız gibi sandıklara sahip çıkacağız” dedi.

Türkiye’de doğu ve güneydoğudaki çatışma ortamında nasıl bir seçim gerçekleşeceğini sorduğumuz İşçen, “Sandık güvenliği fiziksel açıdan sıkıntılı görünüyor. Oy güvenliği açısından ise sandık Ankara ve İstanbul’dan daha iyi korunmakta. O bölgedeki aktif parti ve avukatları takipte. Yenilenen Ağrı seçiminde o parti bizimle çalıştı. Ama eğer seçmen, seçim yeri, sandık güvenliği başka bir konu ona da hiç girmek istemiyorum maalesef” diye konuştu.

Son dönemde Türkiye’de yaşananlar itibariyle 1 Kasım’da olacaklara ilişkin yorumdan kaçındığını vurgulayan İşçen, gönüllü sandık nöbetçisi örgütü olarak üç seçimde görev yaptıklarını anımsatırken, siyasi partilerden yana hayal kırıklığını da paylaştı. 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde sadece iki muhalefet parti genel başkanlarıyla görüşme imkanı bulduklarını kaydeden İşçen’in anlatımıyla, Ankara’nın Oyları’nın görüşme gerçekleştirdiği CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den bu yana kısmen hayal kırıklığı hissedildi. İşçen, “Hiçbir zaman gerçekleşmeyecek söz aldık kendilerinden. Seçimde bir sandık için bile itiraz oluşturun ki ilerideki seçim için örnek teşkil etsin.. Ancak seçim bittiğinde sandık usulsüzlüklerine dair raporlarımızı sunmamıza rağmen Ankara’da mühürsüz oy, usulüne aykırı tutanak var diye ama bunlarla ilgili itiraz gerçekleşmedi. İtiraz gerçekleşmemesi ise kötü niyetli kişilerin elini rahatlatıyor. Her zaman sandıkta kötü niyetli oy çalınması söz konusu değil. Genellikle yanlış bilgi kaynaklı hatalar yapılıyor. Sandık görevlileri eğitim almamış durumda olduğu için oylar yanlış kayda geçebiliyor” diye konuştu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:23 0:00

‘Keşke vatandaş oy sayımını TV’den izlese’

Ankara’nın Oyları’nın geçtiğimiz seçimde 42 ayrı eğitim verdiğini ve ayrıca internet üzerinden de seçime dair yasal bilgileri yaydığını kaydeden Tamer İşçen, “Gönüllülerimiz sandık kurulu, parti yetkililerinden dahi bilgili hale gelebiliyor. Bizimki gönüllü vatandaş örgütlenmesi, dünyada örneği az oluşumlardan. Bir dönem Ukrayna’da olmuş. Aslında oy atıp sonrasında evimizde televizyondan ayaklarımızı uzatıp seçim sonucunu izlememiz gerekli. Ama bizler süreçte aktif rol almak zorunda kalıyoruz. Ama siyasi partiler eğer yanlış sandık sonucu bir milletvekili veya cumhurbaşkanı seçimi sonucunu değiştirmeyecekse belgeleri olmasına rağmen itiraz da etmedi” yorumunda bulundu.

Gönüllü eğitmenlerden Esen Özbayramoğulları ise, Ankara’nın Oyları’na internet üzerinden üyelik çağrısında bulundu. Sosyal medyadan yapılacak duyuru takibiyle eğitim programının öğrenilebileceğini anımsatan Özbayramoğulları, 7 Haziran’daki seçimde Ankara’nın yüzde 70-80 oranında sandıklarda müşahit varlığını sağladıklarını da kaydetti.

Ankaralılar’a kendilerine, seçmenlere bulundukları illerdeki gönüllü örgütlere her türlü soruyu sormalarını öneren Özbayramoğulları, her gönüllüden çevresindekileri sürece dahil etmelerini istedi.

Tamer İşçen
Tamer İşçen

Seçim gecesi oy sayımı başlar başlamaz ise analiz çalışmasına geçildiğini belirten Özbayramoğulları, “48 saat içerisinde hazırladığımız raporları partilere iletiyoruz. Her sandıktan bize ulaşan her bir tutanak usüle uygunluk açısından inceleniyor. Yeterli imza var mı, geçerli veya geçersiz oy gerekçeleri belirtilmiş mi gibi yasal şartlara uygunluğuna bakıyoruz. Analiz raporu şeklinde partilere iletiyoruz. Hukuken aykırı durum varsa bu partiler itiraz süreci başlatma hakkına sahip. Biz partilere bilgi sağlıyoruz” anımsatması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG