Erişilebilirlik

Sissi'ye 'Gazetecileri Serbest Bırak' Çağrısı


Kefaletle serbest bırakılan Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi, dünkü duruşmadan sonra yeniden cezaevine kondu. Mahkeme, ilk kez Aralık 2013’te tutuklanan gazetecilerin otel odasını yalan haber yaymak için büro olarak kullandığını ve yayın araç gereçlerini ülkeye izinsiz soktuğunu savunuyor.

Avustralyalı El Cezire Muhabiri Peter Greste, dün Mısır’da mahkemenin kendisi ve meslektaşları aleyhine aldığı hapis cezasının “siyasi güdümlü” bir karar olduğunu açıkladı. Greste, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sissi’nin, bu adaletsizliği giderme ve gazetecileri affetme şansı bulunduğunu söyledi.

Kahire’deki mahkeme, El Cezire’ye çalışan Avustralyalı Greste, Kanada-Mısır vatandaşı Muhammed Fehmi ve Mısır vatandaşı Baher Muhammed hakkında, yasaklı Müslüman Kardeşler örgütüne destek vermek suçundan 3 yıl hapis cezası kararı vermişti.

Önceden serbest bırakılan Greste ülkesine dönerken, kefaletle serbest bırakılan Muhammed ve Fehmi, dünkü duruşmadan sonra yeniden cezaevine kondu. Mahkeme, ilk kez Aralık 2013’te tutuklanan gazetecilerin otel odasını yalan haber yaymak için büro olarak kullandığını ve yayın araç gereçlerini ülkeye izinsiz soktuğunu savunuyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Mısır mahkemesinin aldığı kararın “derin kaygı verici” olduğunu açıkladı ve Mısır hükümetine cezayı yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu. Bakanlık sözcüsü John Kirby, basın özgürlüğünün tüm toplumun temel hakkı ve demokratik gelişmenin gereksinimi olduğunu savundu.

Dünkü duruşma geçen yıl sanıklar hakkında verilen en az 7 yıllık cezanın ardından davanın yeniden görülmesinin bir parçasıydı. Ancak Avustralyalı gazeteci Greste, ne birinci davada, ne de ikincisinde sunulan hiçbir kanıtın kendilerine yönelik suçlamaları haklı çıkarmadığını savundu. Greste, kararla mücadele etmek için tüm hukuki, siyasi, diplomatik ve sosyal yolları deneyeceğini bildirdi.

Öte yandan davayı eleştiren İngiltere’nin Kahire Büyükelçisi John Casson, Mısır Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Mısır devlet medyası, Casson’un sözlerinin “içişlerine kabul edilmez müdahale” olarak kabul edildiğini duyurdu. Casson hapis cezası kararının gerek Mısır’da, gerekse tüm dünyada “Mısır’ın istikrarının temeline olan güveni sarstığını” açıklamıştı. Açıklama daha sonra büyükelçinin Facebook sayfasında da yayınlandı.

XS
SM
MD
LG