Erişilebilirlik

Şırnak’taki Yıkım Google Haritalarında


Şırnak’ta yaşanan çatışmaların ardından yaşanan yıkımlar, Google harita programı Google Earth’te de yansıdı. Haritalarda Şırnak kent merkezindeki yıkım açıkça görülebiliyor.

PKK’nın şehir örgütü YPS’nin kazdığı hendekler ve kurduğu barikatların kaldırılması için 14 Mart 2016’da başlatılan operasyon 80 günde tamamlandı. Ancak sokağa çıkma yasağı 9 ay sürdü. Nedeni ise çatışmalarda hasar gören binaların yıkılmasıydı. Herkes birkaç bina yıkılacağını zannediyordu ancak gerçek, yasak kalktıktan sonra ortaya çıktı. Tam 2 bin 44 ev yıkılmıştı. Yasağın kalkmasıyla birlikte kente akın eden Şırnaklılar gördükleri manzara karşısında şok oldu. Koskoca şehirden geriye düz araziler ve moloz yığınları kalmıştı.

Yıkımın gerçek boyutu ise Google’ın harita programı Google Earth’te ortaya çıktı. Google Earth’e yansıyan yeni Şırnak haritasında yıkım bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Daha önce binlerce evin bulunduğu mahallelerin son hali haritadan daha net görülüyor. Haritada boş iki bölge hemen göze çarpıyor. Birinci bölge Bahçelievler Mahallesi. Karadan bakıldığında yıkımın sadece bir bölümü fark ediliyor. Ancak asıl yıkım haritaya yansıdı. Mahalledeki onlarca evin yıkılması sonucu ortaya çıkan boşluk haritada hemen dikkat çekiyor. Asıl büyük yıkım ise kentin üst taraflarında. Kentin, törenlerinin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı daha önce onlarca bina ile çevriliydi. Ancak bölge artık bomboş. İsmet Paşa, Gazi Paşa ve Cumhuriyet Mahallelerinde hasar gören evlerin büyük bölümü yıkıldı. Yıkımdan sonra ortaya çıkan boş alan, Google Earth haritasında açıkça görülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG