Erişilebilirlik

Şirin Ebadi İran’da Muhalefet Üyelerinin İdam Edildiğini Söyledi


Şirin Ebadi İran’da Muhalefet Üyelerinin İdam Edildiğini Söyledi

Nobel Barış ödülü sahibi İranlı avukat Şirin Ebadi ülkesinde muhalefet üyelerini idam edildiğini söyledi.

Ebadi, hükümetin artık, son seçimlerde hile yapıldığını ileri sürenleri cezalandırmakla yetinmediğini idam ederek susturmaya çalıştığını ileri sürdü. 2009 yılında, Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat’ın kazandığı seçimlerden sonra İran’da hükümet karşıtı gösteriler yapılmış, birçok kişi ölmüş, yüzlerce kişi tutuklanmıştı.

Avukat Ebadi, yerli ve uluslararası insan hakları örgütlerinin idamları durdurması için Tahran hükümetine çağrıda bulunduğunu da açıkladı.

Uluslararası Af örgütüne göre İran, yılbaşından buyana 86 kişiyi idam etti. Bu kişilerden 67’si uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla idama mahkûm olmuştu. Şirin İbadi, uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanıp asılan kişilerin çoğunun rejim karşıtı gösterilere katılan muhalefet üyeleri olduğunu söyledi.

İki yıl önceki gösterilerde tutuklanan Hollanda vatandaşı bir İranlı kadın, daha sonra uyuşturucu kaçakçılığından idama mahkûm olup asılmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Dairesi, geçen ay İran’dan idamlara ara vermesini istedi. Daire Sözcüsü Rupert Colville, resmi rakamlara göre yılbaşından buyana İran’da 86 kişinin idam edildiğini ancak gerçek rakamın muhtemelen daha yüksek olduğu söyledi.

2010’da, 12 ay içinde toplam 250-300 arasında kişinin idam edildiğine, son bir ay içinde ise 86 kişinin asıldığına dikkati çeken sözcü, öldürülen kişilerin suçlarının kesin olarak bilinmediğini de belirtti.

Çok sayıda idamlık mahkûm arasında siyasi tutuklular ve çocukların da bulunduğunu belirten Rupert Colville, cezaların meydanlarda infaz edilmesinin insanlık dışı olduğunu ve asılanların yakınlarına çok zarar verdiğini vurguladı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, bir süre önce, Tahran hükümetini “idam histerisine” girmekle suçlamış ve bazı infazlar gizli tutulduğu için sayının çok daha yüksek olabileceğini duyurmuştu.

İran, nüfusuna oranla, dünyada en fazla ölüm cezası veren ve infaz eden devlet. İran’ı, Suudi Arabistan, Çin, Libya, Irak ve Amerika izliyor.

XS
SM
MD
LG