Erişilebilirlik

Sırbistan’a AB Kapısı Açıldı


AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton himayesinde yürütülen görüşmeler Sırbistan'ın üyelik perspektifi açısından belirleyici oldu

Avrupa Birliği’yle üyelik müzakerelerine başlayabilmek için Brüksel’in en önemli şartı olan Kosova’yla ilişkileri normalleştirme yönünde önemli bir adım atan Sırbistan bunun karşılığını aldı. Avrupa Birliği Komisyonu, Belgrad’la müzakerelere başlanmasını önerdi

Avrupa Birliği’ne adaylığı 2012’de kabul edilen Sırbistan, süreci ilerletme konusunda önemli bir aşamayı geride bıraktı. Avrupa Birliği Komisyonu, Sırbistan’ın üyelik müzakerelerine başlaması konusundaki görüşünü açıkladı. Görüş, beklendiği gibi pozitif oldu. Komisyon’un Belgrad’a yeşil ışık yakmasında Sırbistan ile Kosova arasında Cuma günü Brüksel’de parafe edilen, ilişkileri normalleştirme amaçlı anlaşma etkili oldu.

Avrupa Birliği ile Sırbistan arasındaki ilişkiler savaş suçluları konusundaki işbirliğinin artmasıyla birlikte iyileşme göstermeye başlamıştı. Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle farklı bir denkleme oturan ilişkilerde gelinen nokta Sırbistan’ın geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Bir aday ülkeyle müzakerelere başlanıp başlanmayacağı konusunda son kararı Avrupa Birliği ülkeleri verse de teknik sürecin tek yetkilisi konumundaki Komisyon’un yeşil ışık yakması bu aşamadan sonra ters yönde bir karar alınmasını zorlaştırıyor. Sırbistan’ın üyelik müzakereleriyle ilgili nihai karar ve müzakerelere yönelik olası bir takvim haziran ayında Brüksel’de üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla yapılacak olan Avrupa Birliği Zirvesi’nde belirlenecek.

Avrupa’daki en köklü sorunlar arasında yer alan Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerde herhangi bir tarafa daha yakın olduğu izlenimi vermek istemeyen Komisyon, Belgrad’a yeşil ışık yakarken Piriştine’yi de unutmadı. Komisyon, Kosova’yı da Avrupa Birliği’ne bir adım daha yaklaştırmak için adaylığa giden yolda önemli bir adım olan Ortaklık Anlaşması’yla ilgili müzakerelerin başlatılmasını önerdi. Kosova’yla ilgili öneride de Sırbistan’la ilişkileri iyileştirme konusunda atılan belirgin adımların altı çizildi.

Daha şimdiden Kosova’nın Avrupa Birliği sürecinin Sırbistan’ınkinden daha ilginç olacağına kesin gözüyle bakılabilir. Bunun nedeni ise beş Avrupa Birliği ülkesinin hâlâ Kosova’nın bağımsızlığını tanımamış olması. Bu ülkeler İspanya, Yunanistan, Kıbrıs, Slovakya ve Romanya. Sırbistan ve Kosova’nın ileride birbirlerinin sürecini bloke etme ihtimalini de dikkate alan Avrupa Birliği, bu yönde adım atmayacakları konusunda her iki ülkeden de taahhüt aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG