Erişilebilirlik

Sırbistan’dan Havalandı Diyarbakır’a Kondu


Çermik ilçesine bağlı Seyhandede Köyünde devriye gezen jandarma ekipleri, karların içinde debelenen bir kuşu gördü. Kuşun bulunduğu alana giden jandarma ekipleri, kuşun bir kızıl akbaba olduğunu fark etti. Askerler, donmak üzere olan ve kanadı kırık olan akbabayı karakola getirdi.

Karakola çağrılan veteriner hekim akbabanın yarasını tedavi etti. Yarası sarılan akbaba Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yaralı akbabanın kanadına takılı bir kimlik kartı ve uydu takip cihazı bulundu. Kimlik kartındaki bilgilere göre kuş, Sırbistan Av Koruma Müdürlüğü’ne ait. Yani akbaba Sırbistan’dan havalanarak Diyarbakır’a kadar gelmiş.

Peki akbabanın bu kadar uzun bir mesafeyi kat etmesi normal mi? Dicle Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karakaş, bunun beklenen bir olay olmadığını söyledi. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Karakaş, “Bu tür pek göç eden bir tür değil. Genellikle yerli kategorisinde olan bir türdür. Ancak bunların genç bireyleri, yayılış alanlarının biraz dışına çıkabilir. Genç bireyler farklı alanları da deneyebiliyorlar. Normal olması gereken alanın dışına çıkıyorlar. Türkiye için yeni bir tür değil. Türkiye’de yerli kategorisinde yer alan bir türdür. Güneydoğu Anadolu ve Diyarbakır’da da var. İlginç olan bu türün Sırbistan’da halkalanmış olması ve bu bireyin burada olması pek beklenen bir olay değil” dedi.

Karakaş, türün tehlike altında olmamasına rağmen korunması gerektiğini vurgulayarak, “Tehlike altında bir tür değil ama yırtıcı kuşlar çevresel olumsuzluklardan olumsuz etkileniyor. Küresel ölçekte tehlike kategorisine baktığınızda önceliği düşük tür olarak ifade edebileceğiniz kategoride olan bir tür. Ama bana göre yırtıcı kuşların sayıları genel olarak az ve korunması gereken bir gruptur” diye konuştu.

Kızıl akbabanın avlanması yasak olan bir tür olduğunu ifade eden Karakaş, kuşun iyileştikten sonra doğaya bırakılacağını söyledi. Akbabanın kanadında bulunan kimlikte, kuşun bulunması halinde Belgrat’ta bulunan Av Kuşları Koruma Vakfı’na ulaşılması isteniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG