Erişilebilirlik

Sınırdaki TSK Tatbikatına Irak Askerleri de Katıldı


Sınırdaki TSK Tatbikatına Irak Askerleri de Katıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Türkiye’nin, 18 Eylül’de Irak sınırına 500 metre mesafede Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsız referandumuna karşı tepki olarak başlattığı askeri tatbikatın bugün yabancı katılımcıları vardı. Dün gece askeri uçakla Şırnak’a gelen Irak ordusuna mensup 30 asker, bu sabah tatbikat alanına geldi. Zırhlı otobüslerle alana gelen, askerler önce Türk subaylarla biraraya geldi.

Tatbikat çadırından yaklaşık bir saat brifing alan askerler daha sonra Türk askerleriyle birlikte ellerinde Türk ve Irak bayraklarıyla zırhlı personel taşıyıcılara bindi. Araçların üzerinde Türk ve Irak bayrakları olduğu görülürken, askerler tank ve zırhlı araçlarla manevra eğitimi yaptı. Tatbikatın bugünkü bölümünde, füze taşıyan zırhlı araçların katılması da dikkat çekti.

Tatbikatın 8’nci gününde 20’yi aşkın tank ve zırhlı araç katılırken, ilk kez piyadelerde askeri araçlara eşlik etti. Türk ve Iraklı piyadeler, tam teçhizatlı olarak, arazide eğitim yaptı. Eğitim sırasında her birlik kendi bayrağını taşıdı. Yaklaşık bir saat süren manevra ve eğitim ardından, her iki ülke askerleri mevzilerine geri döndü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG